Zasićenost krvi kisikom je važan pokazatelj zdravlja, osobito za osobe s respiratornim bolestima ili onima koji se bave fizički zahtjevnim aktivnostima. Mjerenje zasićenosti krvi kisikom (SpO2) pomaže u procjeni koliko dobro tijelo koristi kisik. Ovaj članak će objasniti što je zasićenost kisikom, kako se mjeri, te zašto je važno pratiti ovaj parametar.
Zasićenost krvi kisikom definira se kao postotak hemoglobina u krvi koji je povezan s kisikom. Normalne vrijednosti zasićenosti krvi kisikom kreću se između 95% i 100%. Vrijednosti ispod 90% smatraju se niskima i mogu ukazivati na hipoksiju, stanje u kojem tkiva ne primaju dovoljno kisika za pravilno funkcioniranje.
Postoji nekoliko metoda za mjerenje zasićenosti krvi kisikom, ali najčešće korištena metoda je pulsna oksimetrija. Pulsni oksimetar je mali uređaj koji se obično stavlja na vrh prsta ili uhu. Ovaj uređaj koristi svjetlosne valove za mjerenje razine kisika u krvi. Kada se uređaj postavi na kožu, svjetlosni senzori emitiraju svjetlost kroz kožu i mjere koliko svjetla apsorbira krv. Na temelju ovih mjerenja, uređaj izračunava postotak hemoglobina koji je povezan s kisikom.
Osim pulsne oksimetrije, zasićenost kisikom može se mjeriti i putem krvnih testova, koji uključuju arterijske krvne plinove (ABG) testove. Ovi testovi uzimaju uzorak krvi iz arterije i mjere razine kisika i ugljikovog dioksida. Iako su ABG testovi precizniji, oni su invazivniji i obično se koriste u bolničkim uvjetima.
Praćenje zasićenosti krvi kisikom je važno iz više razloga. Prvo, za osobe s kroničnim plućnim bolestima, poput KOPB-a ili astme, redovito mjerenje može pomoći u prepoznavanju pogoršanja stanja i pravovremenom reagiranju. Drugo, sportaši često prate razinu kisika tijekom treninga kako bi optimizirali svoje performanse i izdržljivost. Na kraju, zasićenost kisikom može biti ključna u postoperativnoj njezi pacijenata, posebno nakon operacija koje utječu na disanje.
Uzimajući u obzir važnost mjerenja zasićenosti krvi kisikom, korisno je znati kako pravilno koristiti pulsni oksimetar. Prvo, uređaj treba staviti na suhi i čisti prst. Ako su prsti hladni, preporučuje se zagrijavanje ruku prije mjerenja, jer hladnoća može utjecati na točnost rezultata. Također, važno je ostati miran tijekom mjerenja, jer se kretanje može odraziti na rezultate. Nakon nekoliko sekundi, pulsni oksimetar će prikazati rezultat na ekranu. Ako je rezultat ispod 90%, preporučuje se konzultacija s liječnikom.
Kao što smo spomenuli, normalne vrijednosti zasićenosti kisikom kreću se između 95% i 100%. Vrijednosti ispod 90% mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme. U tom slučaju, važno je odmah potražiti medicinsku pomoć. Osobe s niskom zasićenošću kisikom mogu doživjeti simptome poput kratkog daha, umora, zbunjenosti, ili čak gubitka svijesti, što zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.
U zaključku, mjerenje zasićenosti krvi kisikom je jednostavna i efikasna metoda za procjenu zdravlja i funkcioniranja dišnog sustava. Razumijevanje ovog parametra može pomoći u sprečavanju ozbiljnih zdravstvenih problema i poboljšanju kvalitete života. Preporučuje se da se pulsni oksimetar koristi kao alat za praćenje zdravlja, osobito za one s postojećim zdravstvenim problemima ili onima koji se bave intenzivnim fizičkim aktivnostima.