1. Početna
  2. Kuhanje & Recepti
  3. Kako se njoke prave?

Kako se njoke prave?

Njoke su tradicionalno jelo koje potječe iz Italije, a danas su popularne diljem svijeta, uključujući i Hrvatsku. Njoke su mekani, mali knedli koji se najčešće pripremaju od krumpira, brašna i jaja. U ovom članku istražit ćemo kako se njoke prave, korak po korak, kako bi svatko mogao uživati u ovom ukusnom jelu u vlastitom domu.

Prvo, da bismo napravili njoke, trebamo odabrati pravi krumpir. Najbolje je koristiti krumpir koji je brašnasti, kao što su vrste poput ‘bakarca’ ili ‘desirée’. Ovi krumpiri imaju veću sadržaj škroba, što rezultira boljom teksturom njoka. Nakon što smo odabrali krumpir, trebamo ga skuhati. Možemo ga kuhati u kori, što pomaže zadržavanju okusa, ili ga možemo oguliti i skuhati u vodi. Važno je ne prekuhati ga jer će to rezultirati vodenim njokama.

Nakon što se krumpir skuhao, potrebno ga je ocijediti i pustiti da se malo ohladi. Kada je dovoljno hladan da ga možemo dodirivati, ogulimo ga i zgnječimo ga u glatku pire. Ovaj korak je ključan jer će tekstura njoka ovisiti o kvaliteti pirea. Kada ste dobili glatki pire, dodajte malo soli i jaja. Jaja će pomoći da se svi sastojci povežu, a sol će dodati okus. Nakon što ste dodali jaja, počnite dodavati brašno. U pravilu, koristi se otprilike 200 do 250 grama brašna na 1 kilogram krumpira, ali to ovisi o vrsti krumpira i njegovoj vlažnosti.

U ovom trenutku, preporučuje se da radnu površinu pospite s malo brašna kako bi se spriječilo lijepljenje tijesta. Kada dodate brašno, počnite miješati tijesto rukama. Tijesto bi trebalo biti mekano, ali ne ljepljivo. Ako je tijesto previše ljepljivo, dodajte još malo brašna. Pazite da ne dodate previše brašna jer će to učiniti njoke tvrđima. Kada ste dobili homogenu smjesu, oblikujte tijesto u valjak debljine oko 2 cm.

Sada dolazi zabavni dio – rezanje njoka. Uzmite oštar nož i narežite valjak na komade duljine oko 2 cm. Svaki komad možete oblikovati u njoke. Tradicionalno, njoke se oblikuju tako da se svaki komad pritisne vilicom. Ovaj postupak daje njokama karakterističan izgled, ali i pomaže da se umak bolje drži. Ako nemate vilicu, možete koristiti i dlanove da ih malo spljoštite.

Jednom kada ste oblikovali sve njoke, vrijeme je za kuhanje. U velikoj posudi zagrijte vodu i dodajte malo soli. Kada voda prokuha, stavite njoke u vodu. Kuhajte ih dok ne isplivaju na površinu, što obično traje 2 do 3 minute. Kada isplivaju, to znači da su gotovi. Koristite cjedilo da ih izvadite iz vode, a zatim ih stavite u posudu s malo maslinovog ulja ili maslaca kako se ne bi lijepili.

Njoke možete poslužiti s različitim umacima, od klasičnog umaka od rajčice, preko pestoa, do jednostavnog umaka od maslaca i žalfije. Njoke su izuzetno svestrano jelo i mogu se poslužiti kao glavno jelo ili kao prilog uz meso. Uvijek možete dodati i svježe začine, parmezan ili druge sireve po želji.

U konačnici, pravljenje njoka može izgledati zastrašujuće, ali uz malo prakse, svatko može savladati ovu vještinu. Njoke su ukusne, hranjive i idealne za obiteljska okupljanja ili posebne prigode. Stoga, ne čekajte više – zasučite rukave i uživajte u pravljenju domaćih njoka!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment