Plijesan nakon vodne štete može predstavljati ozbiljan problem za stanare i vlasnike nekretnina. Kada dođe do vodne štete, bilo da se radi o poplavi, curenju iz cijevi ili kondenzaciji, plijesan se može brzo razviti u vlažnim uvjetima. U ovom članku ćemo istražiti što učiniti u slučaju pojave plijesni, kako se ona može ukloniti, te koja su vaša prava kao najmodavca ili najamnika prema zakonima o najmu.
Prvo i najvažnije, važno je brzo reagirati. Plijesan se može razviti unutar 24 do 48 sati nakon što se materijali poput drveta, suhog zida ili tapeta izlože vodi. Stoga, čim primijetite vodnu štetu, trebate odmah poduzeti mjere za isušivanje prostora. To uključuje otvaranje prozora, korištenje ventilatora i, ako je moguće, uklanjanje oštećenih materijala koji zadržavaju vlagu.
Nakon što ste osušili prostor, trebate obratiti pažnju na moguće pojave plijesni. Plijesan može izgledati kao mrlje različitih boja, a može imati i karakterističan miris. Ako primijetite plijesan, preporučljivo je ne pokušavati je sami ukloniti ako je riječ o velikoj površini, jer to može biti opasno za zdravlje. U tom slučaju, najbolje je angažirati profesionalce koji se bave uklanjanjem plijesni.
Prema hrvatskom zakonodavstvu, ako ste najmodavac, imate obvezu osigurati da nekretnina koju iznajmljujete bude u ispravnom stanju. Ako se vodna šteta dogodi zbog problema koji su nastali zbog neodržavanja nekretnine, vi kao najmodavac možete biti odgovorni za troškove popravka i uklanjanja plijesni. U tom slučaju, najamnik ima pravo na smanjenje najamnine dok se problem ne riješi ili čak pravo na raskid ugovora o najmu ako se situacija ne popravi u razumnom roku.
S druge strane, ako ste najamnik, važno je znati svoja prava. Ako primijetite plijesan ili vodnu štetu, trebate odmah obavijestiti svog najmodavca. Ako najmodavac ne reagira na vaš zahtjev, možete prijaviti problem inspekciji za zdravstvo ili drugoj relevantnoj instituciji. Također, imate pravo tražiti od najmodavca da pokrije troškove uklanjanja plijesni i obnovu prostora, posebno ako je šteta uzrokovana nedostatkom održavanja nekretnine.
Važno je i dokumentirati sve što se događa. Uzmite fotografije oštećenja i plijesni, čuvajte sve poruke koje šaljete najmodavcu, te zabilježite datume kada ste prvi put primijetili problem. Ova dokumentacija može biti ključna ako dođe do pravnog spora.
Što se tiče troškova, uklanjanje plijesni može biti skupo. Troškovi se mogu kretati od nekoliko stotina do nekoliko tisuća eura, ovisno o veličini zahvaćenog područja i potrebnim radovima. To može uključivati isušivanje, uklanjanje oštećenih materijala, sanaciju zidova, pa čak i testiranje zraka na prisutnost spora plijesni. Ako je plijesan uzrokovana vodnom štetom koja se dogodila zbog problema u zgradi, najmodavac bi trebao pokriti te troškove.
U svakom slučaju, kada se suočavate s plijesni nakon vodne štete, najbolje je postupiti što je brže moguće. Uklanjanje plijesni nije samo pitanje estetike, već i zdravlja. Plijesan može uzrokovati brojne zdravstvene probleme, od alergija do ozbiljnijih respiratornih problema. Stoga je od esencijalne važnosti da se problem riješi na vrijeme i adekvatno.
U zaključku, plijesan nakon vodne štete može biti složen problem, ali poznavanje vaših prava i obveza kao najmodavca ili najamnika može vam pomoći da se nosite s situacijom. Brza reakcija, pravilno postupanje i dokumentiranje svega što se događa ključni su za rješavanje problema i zaštitu vaših interesa.