1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Kako se nositi s refluksom u novorođenčadi?

Kako se nositi s refluksom u novorođenčadi?

Refluks kod dojenčeta je česta pojava koja može izazvati zabrinutost kod roditelja. Mnogi novopečeni roditelji često se pitaju što učiniti kada primijete da njihovo dijete često povraća ili ima problema s probavom. Ovaj članak istražuje uzroke refluksa, njegove simptome i savjete za roditelje kako bi olakšali ovu situaciju.

Refluks, poznat i kao gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), događa se kada sadržaj želuca prolazi natrag u jednjak. To može uzrokovati nelagodu kod dojenčeta, a ponekad i ozbiljnije probleme. Uzroci refluksa kod dojenčadi mogu biti različiti. Jedan od najčešćih uzroka je nezrelost probavnog sustava. Dojenčad često nemaju potpuno razvijen donji ezofagealni sfinkter, mišić koji sprječava povratak hrane iz želuca u jednjak.

Simptomi refluksa mogu varirati od blagog do ozbiljnog. Najčešći simptomi uključuju povraćanje nakon hranjenja, iritabilnost i nelagodu, često plač tijekom hranjenja, kao i poteškoće s dobijanjem na težini. U nekim slučajevima, refluks može uzrokovati i probleme s disanjem, poput kašlja ili hripanja, što može dodatno zabrinuti roditelje.

Kada se suočavate s refluksom kod dojenčeta, važno je znati da postoje načini kako olakšati stanje. Prvo, pokušajte hraniti svoje dijete manjim količinama, ali češće. Ova metoda može pomoći smanjiti pritisak na želudac i smanjiti mogućnost povraćanja. Također, nakon hranjenja, preporučuje se podići dijete u uspravnom položaju na nekoliko minuta, što može pomoći u probavi i smanjenju refluksa.

Osim toga, izbjegavajte da dijete leži odmah nakon hranjenja. Položaj dok spava može također igrati ulogu; preporučuje se da se beba stavlja na leđa da spava, ali uz blagi nagib tijela, kako bi se spriječilo povratak sadržaja iz želuca. Koristeći jastučić za podizanje koji je posebno dizajniran za dojenčad može biti korisno.

Kada se refluks ne smiri uz kućne mjere, roditelji bi trebali konzultirati pedijatra. Liječnik može preporučiti dodatne pretrage kako bi isključio druge potencijalne uzroke problema s probavom. U nekim slučajevima, lijekovi mogu biti potrebni kako bi se smanjila kiselina u želucu ili poboljšala probava. Međutim, važno je napomenuti da se lijekovi ne smiju davati bez savjeta liječnika.

Osim medicinskog pristupa, emocionalna podrška također je važna za roditelje koji se suočavaju s ovim problemom. Pridruživanje forumima ili grupama podrške može biti korisno. Razgovor s drugim roditeljima koji prolaze kroz slične situacije može donijeti olakšanje i korisne savjete. Postoji mnogo online zajednica gdje roditelji dijele svoja iskustva i strategije za upravljanje refluksom.

Konačno, važno je ostati smiren. Refluks kod dojenčeta često se s vremenom smanjuje kako se njihova probava razvija. U većini slučajeva, refluks se povlači do dobi od jedne godine. Uz pravilnu njegu, podršku i savjete stručnjaka, roditelji mogu pomoći svojoj djeci da prođu kroz ovo izazovno razdoblje.

U zaključku, refluks kod dojenčadi može biti zastrašujući problem, ali uz prave informacije i podršku, roditelji mogu lakše upravljati situacijom. Uvijek je najbolje konzultirati se s pedijatrom ako imate bilo kakve sumnje ili pitanja o zdravlju vašeg djeteta.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment