1. Početna
  2. Kuhanje & Recepti
  3. Kako se pripremaju zili pekmezi?

Kako se pripremaju zili pekmezi?

Pekmezi su tradicionalni voćni namaz koji se često priprema u domaćinstvima diljem Hrvatske i drugih zemalja. Zili pekmezi, posebno, su slatki i ukusni, a njihova priprema može postati pravi užitak za cijelu obitelj. U ovom članku, istražit ćemo korake kako pripremiti zili pekmez, koje sastojke koristiti, te savjete za postizanje savršenog okusa.

Prije nego što započnemo s pripremom, važno je napomenuti da zili pekmez može biti pripremljen od raznih vrsta voća. Najčešće se koristi zrelo voće poput šljiva, marelica ili smokava, ali možete koristiti i drugo voće po želji. Važno je da voće bude svježe i zrelo, jer to direktno utječe na okus pekmeza.

Prvi korak u pripremi zili pekmeza je odabrati voće. Recimo da ste se odlučili za šljive. Prvo ih dobro operite pod mlazom hladne vode kako biste uklonili sve nečistoće i pesticide. Nakon što su šljive oprane, prerežite ih na pola i uklonite koštice. Ovisno o tome koliko pekmeza želite napraviti, pripremite otprilike 1 kg voća. Ovo bi vam trebalo dati oko 1 litru pekmeza nakon kuhanja.

Nakon što ste pripremili voće, sljedeći korak je priprema šećera. Za zili pekmez, preporučuje se koristiti 600 grama šećera po kilogramu voća. Ovaj omjer daje dobar balans između slatkoće i kiselosti, ali možete prilagoditi količinu šećera prema vlastitom ukusu. Neki ljudi preferiraju manje slatko, dok drugi vole intenzivniji okus šećera.

U velikoj posudi, stavite pripremljene šljive i šećer te lagano miješajte dok se šećer ne počne topiti. Ostavite smjesu da odstoji 1-2 sata kako bi voće pustilo svoj sok. Ovaj korak je ključan jer pomaže da se okusi bolje sjedine i da pekmez dobije bogatiji okus.

Nakon što je voće odstajalo, stavite posudu na srednje jaku vatru i dovedite do vrenja. Kada smjesa počne ključati, smanjite vatru i pustite da lagano kuha. Tijekom kuhanja, važno je redovito miješati pekmez kako se ne bi zalijepio za dno posude. Također, uklonite pjenu koja se stvara na površini. Ova pena može utjecati na teksturu pekmeza, pa je najbolje da je odstranite.

Kuhanje pekmeza obično traje između 30 do 60 minuta, ovisno o vrsti voća i željenoj gustoći. Da biste provjerili je li pekmez gotov, možete napraviti test s tanjurićem. Na hladan tanjurić stavite malo pekmeza i ostavite da se ohladi nekoliko sekundi. Ako se pekmez stvrdne i ne razlijeva se, spreman je za punjenje u staklenke.

Jednom kada je pekmez kuhan i postigao željenu gustoću, sklonite ga s vatre i ostavite da se malo ohladi. Pripremite staklenke: one moraju biti čiste i suhe. Preporučuje se da ih sterilizirate tako da ih stavite u pećnicu na 100°C ili da ih prokuhate u vodi. Dok je pekmez još vruć, pažljivo ga ulijte u staklenke, ostavljajući malo prostora na vrhu.

Nakon što ste napunili staklenke, odmah ih zatvorite čvrsto poklopcima. Također, možete ih prevrnuti naopako na nekoliko minuta kako biste stvorili vakuum. Ostavite da se staklenke ohlade na sobnoj temperaturi. Kada se potpuno ohlade, možete ih čuvati na hladnom i tamnom mjestu. Zili pekmez može trajati nekoliko mjeseci, a ako se pravilno čuva, može trajati i duže.

Na kraju, zili pekmez možete koristiti na različite načine. Možete ga namazati na tost, dodati u jogurt ili ga koristiti kao sastojak u raznim desertima. Uživajte u svom domaćem pekmezu i dijelite ga s obitelji i prijateljima!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment