Telefonske prevare predstavljaju sve veći problem u našem društvu, a posebno su raširene u gradovima poput Maribora. Ove prevare mogu biti izuzetno sofisticirane i često koriste razne psihološke trikove kako bi prevarili žrtve. U ovom članku razmotrit ćemo koje su najčešće vrste telefonskih prevara, kako ih prepoznati, te kako se zaštititi od njih.
Jedna od najčešćih vrsta telefonskih prevara je prevara u kojoj prevarant naziva žrtvu predstavljajući se kao zaposlenik banke ili druge institucije. Ovi prevaranti često koriste informacije koje su prikupili putem društvenih mreža ili drugih izvora kako bi izgledali uvjerljivo. Mogu tvrditi da je došlo do sumnjive aktivnosti na računu žrtve i zatražiti da im se daju osobni podaci ili da se izvrši prijenos novca. U takvim situacijama, važno je nikada ne davati svoje osobne podatke preko telefona, već se obratiti svojoj banci putem službenih kontakt informacija.
Druga česta prevara koja se može čuti u Mariboru je takozvana „nagrada“ ili „dobitak“. Prevaranti će nazvati žrtvu i reći im da su osvojili nagradu, ali da moraju platiti određeni iznos novca kako bi je primili. Ove prevare često koriste imena poznatih marki ili organizacija kako bi pridobili povjerenje žrtve. Ako dobijete takav poziv, najbolje je jednostavno prekinuti vezu i nikada ne slati novac nepoznatim osobama.
Osim toga, postoje i prevare koje se odnose na lažne prodaje ili usluge. Prevaranti mogu nazvati i ponuditi proizvode po izuzetno niskim cijenama ili usluge koje ne postoje. Na primjer, mogu nuditi popravke kućanskih aparata, ali zapravo nikada ne dolaze obaviti posao. Ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, vjerojatno je tako. Uvijek je najbolje provjeriti informacije i istražiti ponude prije nego što se odlučite na bilo kakav financijski korak.
Kako bi se zaštitili od telefonskih prevara, preporučuje se nekoliko koraka. Prvo, uvijek budite skeptični prema nepoznatim pozivima i nikada ne dijelite svoje osobne podatke, kao što su OIB, brojevi računa ili lozinke. Ako sumnjate u poziv, prekinite vezu i obratite se instituciji koju je prevarant tvrdio da predstavlja putem službenih kanala.
Drugo, razmislite o tome da na svom telefonu aktivirate opcije koje blokiraju nepoznate brojeve ili pozive iz inozemstva, ako ne očekujete takve pozive. Postoje i aplikacije koje mogu pomoći u prepoznavanju sumnjivih brojeva. U današnje vrijeme, tehnologija može biti od velike pomoći u zaštiti od prevara.
Treće, educirajte se i informirajte druge, osobito starije osobe koje su često meta telefonskih prevara. Razgovarajte s prijateljima i članovima obitelji o prevarama koje se događaju i kako ih prepoznati. Često je prevencija najbolji način borbe protiv prevara.
U Mariboru, kao i u ostatku svijeta, važno je biti svjestan telefonskih prevara i poduzeti mjere opreza. Uvijek imajte na umu da ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, to vjerojatno i jest. Budite oprezni, informirani i zaštitite sebe i svoje financije od prevaranata koji pokušavaju iskoristiti vašu dobrotu ili nepažnju.