1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Kako sniziti temperaturu novorođenčetu?

Kako sniziti temperaturu novorođenčetu?

Visoka temperatura kod novorođenčeta može izazvati zabrinutost kod roditelja. Tijelo novorođenčeta je osjetljivo, a visoka temperatura može ukazivati na infekciju ili neku drugu zdravstvenu tegobu. Prije nego što posegnete za lijekovima, važno je razumjeti kako postupiti u takvim situacijama. Ovdje ćemo raspraviti o nekoliko metoda za snižavanje temperature kod novorođenčeta, kao i kada je potrebno potražiti liječničku pomoć.

Prvo, važno je znati da povišena temperatura kod novorođenčeta može biti normalna reakcija tijela na infekciju. No, ako temperatura prelazi 38°C, potrebno je poduzeti mjere. Prvo što možete učiniti je provjeriti okolinu. Osigurajte da je prostor u kojem se novorođenče nalazi prozračen, ali ne prehladan. Preporučuje se održavanje ugodne temperature u prostoriji, između 20°C i 22°C, kako bi se novorođenče osjećalo ugodno.

Kada primijetite da je beba vruća na dodir, oblačenje novorođenčeta u laganu, prozračnu odjeću može pomoći. Preporučuje se izbjegavanje prekomjernog pokrivanja, jer to može dovesti do dodatnog povećanja tjelesne temperature. Umjesto toga, odjenite bebu u pametne ili pamučne odjevne predmete koji omogućuju koži da diše.

Osim odjeće, vrlo je važno i održavanje hidratacije. Povišena temperatura može dovesti do dehidracije, što je posebno opasno za novorođenčad. Ako doji, nastavite dojiti bebu redovito, jer majčino mlijeko pomaže u održavanju hidratacije i pruža potrebne nutrijente. Ako beba ne doji, pitajte pedijatra o odgovarajućim formulama ili otopinama za rehidraciju.

U nekim slučajevima, kada je temperatura jako visoka, može biti potrebno primijeniti fizičke metode hlađenja. Na primjer, možete uzeti mekanu, vlažnu krpu i lagano obrisati čelo, vrat i ruke bebe. Ova metoda može pomoći u snižavanju temperature, ali budite oprezni da ne koristite prehladnu vodu, jer to može izazvati šok tijela. Temperatura vode trebala bi biti mlaka, a ne hladna.

Osim toga, obavezno pratite ponašanje novorođenčeta. Ako beba izgleda pospano ili nije raspoložena za hranjenje, to može biti znak da je potrebno potražiti liječničku pomoć. Roditelji trebaju biti oprezni kada primijete da beba ima i druge simptome, poput povraćanja, proljeva ili osipa. Ovi simptomi mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme.

U slučaju da povišena temperatura ne reagira na kućne mjere, a beba i dalje ima temperaturu iznad 38°C, važno je konzultirati se s pedijatrom. Liječnik će moći procijeniti stanje djeteta i, ako je potrebno, propisati odgovarajući tretman. Ako vam pedijatar preporuči lijekove za snižavanje temperature, slijedite upute i nikada ne dajte bebi lijekove bez savjetovanja s liječnikom.

Ukratko, visoka temperatura kod novorođenčeta može biti uzrok zabrinutosti, ali postoji nekoliko sigurnih i učinkovitih načina kako pomoći djetetu. Osigurajte da beba bude udobno obučena, redovito je hidratizirajte i pratite njezino opće stanje. Uvijek budite spremni potražiti liječničku pomoć ako primijetite da se stanje ne poboljšava ili se pogoršava. Važno je biti smiren i informiran kako biste osigurali najbolje za svoje dijete.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment