1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako Svjetska zdravstvena organizacija definira mentalno zdravlje?

Kako Svjetska zdravstvena organizacija definira mentalno zdravlje?

Mentalno zdravlje je izraz koji se sve više koristi u svakodnevnom jeziku, no što zapravo podrazumijeva i koja je njegova važnost? Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) definira mentalno zdravlje kao stanje blagostanja u kojem pojedinac prepoznaje svoje vlastite sposobnosti, može se nositi sa stresom svakodnevnog života, produktivan je i doprinosi svojoj zajednici. Ova definicija naglašava da mentalno zdravlje nije samo odsustvo mentalnih poremećaja, već i aktivno stanje koje uključuje emocionalno, psihološko i socijalno blagostanje.

U današnjem svijetu, mentalno zdravlje postaje sve važnija tema, osobito u kontekstu globalnih izazova poput pandemije COVID-19. WHO je istaknula kako su mentalni poremećaji postali značajan javnozdravstveni problem, te da je potrebno poduzeti odgovarajuće mjere za njihovo prevenciju i liječenje. Osobe s mentalnim poremećajima često se suočavaju s stigmatizacijom i diskriminacijom, što dodatno otežava njihovu integraciju u društvo i pristup potrebnoj podršci.

Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje sveobuhvatan pristup mentalnom zdravlju koji uključuje promociju mentalnog zdravlja, prevenciju mentalnih poremećaja, liječenje i rehabilitaciju. Ovaj pristup osigurava da se mentalno zdravlje ne gleda izolirano, već kao dio cjelokupnog zdravlja pojedinca. U tom smislu, WHO potiče vlade i zajednice da razviju strategije koje će omogućiti dostupnost usluga mentalnog zdravlja, kao i obrazovanje i svijest o ovoj temi među široj javnosti.

Jedan od ključnih ciljeva Svjetske zdravstvene organizacije jest smanjiti globalno opterećenje mentalnih poremećaja i osigurati da svi imaju pristup kvalitetnoj mentalnoj zdravstvenoj skrbi. To uključuje unapređenje usluga mentalnog zdravlja, povećanje resursa i osposobljavanje stručnjaka, kao i poticanje pozitivnog stava prema mentalnom zdravlju kroz edukaciju i kampanje.

Osim toga, WHO naglašava važnost samopomoći i podrške unutar zajednice. Pojedinci trebaju biti ohrabreni da potraže pomoć kada im je potrebna, te da se uključe u aktivnosti koje promiču mentalno zdravlje, poput fizičke aktivnosti, socijalnih interakcija i kreativnog izražavanja. U konačnici, mentalno zdravlje je temelj za izgradnju zdravog društva, a svakodnevnim naporima možemo svi doprinijeti njegovom unapređenju.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment