1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako tjeskoba uzrokuje preskakanje srca?

Kako tjeskoba uzrokuje preskakanje srca?

Anksioznost je emocionalno stanje koje se često manifestira kroz različite fizičke simptome. Jedan od najčešćih simptoma anksioznosti je preskakanje srca, ili palpitacije, koje mogu izazvati dodatnu zabrinutost i nelagodu kod onih koji ih doživljavaju. U ovom članku istražit ćemo uzroke, simptome i načine upravljanja anksioznošću i preskakanjem srca.

Preskakanje srca može se opisati kao osjećaj da srce iznenada preskoči ili ubrza, a ovo stanje može biti vrlo uznemirujuće. Iako se često događa u situacijama stresa ili tjeskobe, može biti i simptom nekih zdravstvenih problema. U većini slučajeva, kada je uzrokovano anksioznošću, palpitacije su bezopasne. Međutim, važno je razumjeti što se događa u tijelu kada osjećamo anksioznost.

U trenucima anksioznosti, tijelo reagira aktiviranjem “borbe ili bijega” mehanizma, što povećava razinu adrenalina. Ovaj hormon uzrokuje ubrzanje srčanog ritma, što može dovesti do osjećaja preskakanja srca. Uz to, anksioznost može uzrokovati napetost mišića, što može dodatno pridonijeti nelagodi u prsima.

Osobe koje pate od anksioznosti često su sklone hiperventilaciji, što može dovesti do smanjenja razine ugljikovog dioksida u krvi, uzrokujući dodatne simptome poput vrtoglavice, trnjenja u udovima i, naravno, palpitacija. Ovi simptomi mogu stvoriti začarani krug: osjećaj anksioznosti dovodi do fizičkih simptoma, koji dodatno povećavaju anksioznost.

Važno je napomenuti da iako su palpitacije često benigni simptom anksioznosti, u nekim slučajevima mogu ukazivati na ozbiljnije srčane probleme. Stoga je uvijek preporučljivo konzultirati se s liječnikom ako se simptomi javljaju učestalo ili su praćeni drugim simptomima poput bolova u prsima, kratkog daha ili nesvjestice.

Kada se suočavate s anksioznošću i preskakanjem srca, postoje različite strategije koje možete isprobati kako biste smanjili simptome. Tehnike opuštanja, kao što su duboko disanje, meditacija ili joga, mogu pomoći u smanjenju razine stresa i anksioznosti. Na primjer, kada osjetite da vam srce preskoči, pokušajte se usredotočiti na duboko disanje. Udišite polako kroz nos brojeći do četiri, zadržite dah nekoliko sekundi, a zatim polako izdišite kroz usta brojeći do šest. Ovaj način disanja može pomoći u smanjenju napetosti i vraćanju srčanog ritma u normalu.

Osim tehnika opuštanja, fizička aktivnost također igra ključnu ulogu u upravljanju anksioznošću. Redovita tjelovježba može poboljšati vaše raspoloženje i smanjiti stres, što može rezultirati smanjenjem simptoma anksioznosti i palpitacija. Preporučuje se najmanje 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti većinu dana u tjednu.

Promjene u načinu života, kao što su zdrava prehrana, izbjegavanje alkohola i kofeina, kao i dovoljno sna, također mogu značajno utjecati na razinu anksioznosti. Kofein, primjerice, može povećati srčani ritam i izazvati osjećaj nervoze, stoga je bolje ograničiti njegov unos ako primijetite da to utječe na vaše simptome.

U nekim slučajevima, terapija ili lijekovi mogu biti potrebni za upravljanje anksioznošću. Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) pokazala se vrlo učinkovitom u liječenju anksioznosti i može pomoći u promjeni negativnih obrazaca mišljenja koji doprinose osjećaju anksioznosti. Liječnik može preporučiti i lijekove, kao što su antidepresivi ili anksiolitici, koji mogu pomoći u kontroliranju simptoma.

Zaključno, anksioznost i preskakanje srca često idu ruku pod ruku. Razumijevanje uzroka i simptoma može vam pomoći u upravljanju vašim stanjem. Ako se suočavate s ovim izazovima, ne ustručavajte se potražiti pomoć i podršku. Postoji mnogo resursa i stručnjaka koji vam mogu pomoći na putu do boljeg mentalnog zdravlja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment