Sijeda kosa može biti prirodni znak zrelosti, ali mnogi ljudi žele zadržati mladenački izgled i sjaj. Toniranje sijede kose postalo je popularna metoda kojom se može postići željeni rezultat bez agresivnih kemikalija i trajnih boja. U ovom članku istražit ćemo što je toniranje sijede kose, kako se provodi, koje su prednosti i nedostaci te savjete za održavanje toniranih pramenova.
Toniranje sijede kose podrazumijeva korištenje specijalnih tonera ili polu-trajnih boja koje su osmišljene za neutralizaciju žutih ili srebrenih tonova u sijedoj kosi. Ovi proizvodi obično sadrže manje amonijaka ili ga uopće nemaju, što ih čini manje štetnima za vlasi. Proces toniranja može se obaviti u frizerskom salonu ili kod kuće, ovisno o vašim vještinama i preferencijama.
Kada se odlučite za toniranje sijede kose, prvo je važno odabrati pravu nijansu. Iako se čini da je bijela ili siva boja jednostavna, nijanse se mogu značajno razlikovati, a pogrešan odabir može rezultirati neugodnim tonovima. Preporučljivo je konzultirati se s frizerom kako biste pronašli nijansu koja najbolje odgovara vašem tenu i osobnosti.
Prije nego što započnete s toniranjem, preporučuje se da operete kosu blagim šamponom kako biste uklonili sve proizvode za styling ili nakupljene nečistoće. Nakon što ste pripremili kosu, nanesite toner prema uputama proizvođača. Obično se preporučuje da se toner nanosi na suhu kosu i ostavi da djeluje između 20 i 40 minuta, ovisno o željenom intenzitetu boje.
Jedna od najvećih prednosti toniranja sijede kose je što se boja postupno isprati, što znači da nećete imati oštru liniju rasta kao kod trajnog bojanja. To može biti vrlo korisno za one koji ne žele redovito posjećivati frizerski salon. Također, toneri obično daju kosi dodatni sjaj i mogu poboljšati njezinu teksturu, čineći je mekšom i zdravijom.
Ipak, postoje i neki nedostaci koje treba uzeti u obzir. Na primjer, toniranje kose ne može pokriti sijede vlasi u potpunosti, posebno ako su one vrlo svijetle ili ako se radi o velikom postotku sijede kose. Također, efikasnost tonera može varirati ovisno o osnovnoj boji kose. S tamnijom bazom, rezultati toniranja mogu biti manje izraženi.
Osim toga, važno je napomenuti da toniranje ne pruža dugotrajne rezultate. Obično se preporučuje ponavljanje postupka svaka četiri do šest tjedana, ovisno o brzini rasta kose i vrsti tonera koji ste koristili. U tom smislu, troškovi održavanja mogu se povećati, posebno ako se odlučite za profesionalnu uslugu u salonu. Cijena toniranja u salonu može varirati, ali obično se kreće između 30 i 60 eura, dok su kućni toneri dostupni po cijeni od 10 do 25 eura, ovisno o brandu i kvaliteti proizvoda.
Kako bi vaša tonirana kosa ostala lijepa i zdrava, preporučuje se korištenje šampona i regeneratora namijenjenih obojenoj kosi. Ovi proizvodi pomoći će zadržati boju i hidrataciju kose. Također, izbjegavajte izlaganje kose sunčevim zrakama bez zaštite, jer UV zrake mogu brzo isprati tonere i promijeniti boju kose.
Na kraju, toniranje sijede kose može biti izvrstan način za osvježavanje izgleda i dodavanje sjaja bez ozbiljnih promjena. Bilo da se odlučite za kućnu varijantu ili posjet frizeru, važno je informirati se i pripremiti kako biste postigli najbolje rezultate. S pravim pristupom, vaša sijeda kosa može postati vaša nova moda i ponos.