1. Početna
  2. Kuhanje & Recepti
  3. Kako umijesiti tijesto za pizzu?

Kako umijesiti tijesto za pizzu?

Tijesto za pizzu je osnova svake dobre pizze. Bez obzira na to koju vrstu pizze pripremate, kvalitetno tijesto je ključno za savršenstvo ovog jela. U ovom članku, detaljno ćemo objasniti kako umijesiti tijesto za pizzu, korak po korak, tako da i početnici mogu postići odlične rezultate.

Prvo, važno je odabrati prave sastojke. Za klasično tijesto za pizzu trebat će vam brašno, voda, kvasac, sol i maslinovo ulje. Preporučuje se korištenje visokokvalitetnog brašna, poput tipo ’00’, koje je posebno pogodno za pizzu. Ovo brašno sadrži visoki postotak proteina, što pomaže u razvoju glutena, a time i u stvaranju elastičnog tijesta.

Za početak, pripremite sve sastojke. U zdjeli, pomiješajte 500 grama brašna s 1 paketićem suhog kvasca (oko 7 grama), 10 grama soli i 10 grama šećera. Šećer će potaknuti rad kvasca, čime će tijesto brže rasti. Dobro promiješajte suhe sastojke kako bi se ravnomjerno rasporedili.

U drugoj zdjeli, zagrijte 325 ml vode na temperaturu od oko 30-35°C. Voda ne smije biti prevruća, inače će ubiti kvasac. U zagrijanu vodu dodajte 2 žlice maslinovog ulja i dobro promiješajte. Zatim, postepeno dodajte ovu mješavinu u suhe sastojke, miješajući drvenom žlicom ili rukom dok se ne formira tijesto.

Kada se sastojci sjedine, prebacite tijesto na lagano pobrašnjenu površinu i počnite ga mijesiti. Mijesiti trebate najmanje 10 minuta. Tijesto bi trebalo postati glatko i elastično. Ako je tijesto ljepljivo, dodajte malo brašna, ali pazite da ne pretjerate, jer previše brašna može učiniti tijesto tvrđim. Tijesto je spremno kada se lako odvaja od ruku i površine.

Nakon što ste umijesili tijesto, oblikujte ga u kuglu i stavite ga u lagano nauljenu zdjelu. Pokrijte zdjelu kuhinjskom krpom ili plastičnom folijom kako biste spriječili da se tijesto osuši. Ostavite tijesto da odstoji na toplom mjestu, najmanje 1 do 2 sata, ili dok se ne udvostruči u veličini. Ovo je proces fermentacije, koji će dati tijestu prozračnost i poboljšati okus.

Kada je tijesto naraslo, prebacite ga ponovno na pobrašnjenu površinu i lagano ga pritisnite kako biste izbacili zrak. Podijelite tijesto na dva ili više dijelova, ovisno o veličini pizza koje želite napraviti. Oblikujte svaki komad u kuglu, a zatim ih pokrijte krpom i ostavite da odmaraju još 20 minuta. Ovo će pomoći glutenu da se opusti, što će olakšati razvaljivanje tijesta.

Sad kada ste odmorili tijesto, vrijeme je za razvaljivanje. Uzmite jedan komad tijesta i stavite ga na pobrašnjenu površinu. Lagano ga pritisnite prstima, a zatim pomoću oklagije razvaljajte tijesto u krug. Pokušajte zadržati debljinu tijesta ravnomjernom, a rubovi neka budu malo deblji kako bi zadržali nadjev. Razvaljano tijesto stavite na papir za pečenje ili izravno na vrući kamen za pizzu.

Na kraju, dodajte svoje omiljene sastojke, poput umaka od rajčice, sira i raznih povrća ili mesnih dodataka, i stavite pizzu u prethodno zagrijanu pećnicu na najvišoj temperaturi. Pečenje traje obično 10 do 15 minuta, ovisno o debljini tijesta i jačini pećnice. Kada pizza dobije zlatno-smeđu boju, izvadite je iz pećnice i uživajte u svom domaćem remek-djelu!

Kao što ste vidjeli, pravljenje tijesta za pizzu nije komplicirano. Uz malo prakse, moći ćete pripremiti savršeno tijesto koje će impresionirati vašu obitelj i prijatelje. Sretno s pečenjem!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment