Pelargonije su popularne sobne i vrtne biljke poznate po svojim prekrasnim cvjetovima i mirisnom lišću. Mnoge ljubitelje biljaka zanima kako učinkovito množiti ovu prekrasnu biljku. U ovom članku obradit ćemo različite metode razmnožavanja pelargonija, kao i savjete za njegu mladih biljaka.
Postoji nekoliko načina za razmnožavanje pelargonija, a najčešće metode su razmnožavanje reznicama i sjemenom. Razmnožavanje reznicama je najpopularnija metoda jer je jednostavna i brza, dok je razmnožavanje sjemenom nešto složenije i zahtijeva više vremena.
Za razmnožavanje reznicama, najbolje je odabrati zdrave i zrele biljke. Odrežite vrhove izdanaka dužine oko 10 do 15 cm, koristeći oštre i čiste škare. Preporučljivo je da reznice budu sa nekoliko listova, ali izbjegavajte ostavljanje previše lišća kako bi se spriječilo isušivanje. Nakon što ste pripremili reznice, možete ih staviti u vodu ili odmah posaditi u supstrat. Ako se odlučite za vodu, stavite reznice u čašu s vodom i čekajte da se razviju korijeni. Ovaj proces može trajati nekoliko tjedana, pa budite strpljivi.
Ako se odlučite za sadnju reznica u supstrat, koristite mješavinu za sadnju koja dobro drži vlagu, ali i omogućava dobru drenažu. Stavite reznice u supstrat do visine od oko 2-3 cm, a zatim lagano pritisnite tlo oko reznica kako bi se osigurala stabilnost. Navlažite supstrat, ali pazite da ne bude previše mokro, jer to može uzrokovati truljenje korijena.
Nakon što ste posadili reznice, stavite ih na svijetlo, ali izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost koja može oštetiti mlade biljke. Idealna temperatura za ukorjenjivanje reznica je između 18 i 22 stupnja Celzijusa. Redovito provjeravajte tlo i zalijevajte kada primijetite da se gornji sloj zemlje osuši.
Uz reznice, pelargonije se također mogu razmnožavati sjemenom. Ova metoda je nešto složenija i zahtijeva više strpljenja. Prvo, nabavite kvalitetno sjeme pelargonija. Sjeme posijajte u proljeće, kada su temperature stabilne i tople. Pripremite posude sa supstratom i ravnomjerno rasporedite sjeme po površini. Lagano pritisnite sjeme u supstrat i navlažite ga. Pokrijte posude plastičnom folijom kako biste zadržali vlagu.
Nakon nekoliko tjedana, kada se sjeme proklija, uklonite foliju i premjestite posude na svijetlo mjesto. Kada mlade biljke razviju nekoliko listova, možete ih presaditi u veće posude. Održavajte tlo vlažnim, ali ne preplavljenim, i osigurajte da mlade biljke imaju dovoljno svjetla.
Nakon što su reznice ili mlade biljke dobro ukorijenjene i razvijene, možete ih presaditi u veće posude ili u vrt. Pelargonije vole sunčana mjesta, pa odaberite lokaciju koja ima puno svjetlosti. Redovito zalijevanje i gnojidba pomoći će im da rastu i cvjetaju. Preporučuje se korištenje tekućeg gnojiva svakih 4-6 tjedana tijekom vegetacijske sezone.
Pelargonije su relativno otporne biljke, ali mogu biti podložne nekim bolestima i štetnicima. Redovito pregledavajte biljke i uklonite uvenule ili oštećene dijelove. Ako primijetite simptome bolesti, brzo reagirajte kako biste spriječili širenje. Također, pazite na štetnike poput lisnih uši i paukovih grinje, koji mogu napasti pelargonije.
U zaključku, razmnožavanje pelargonija može biti jednostavno i zabavno, bilo kroz reznice ili sjeme. Uz pravilnu njegu i pažnju, možete uspješno uzgojiti nove biljke i uživati u njihovoj ljepoti tijekom cijele godine.