1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako uspješno održavati uzgoj lesnika?

Kako uspješno održavati uzgoj lesnika?

Uzgoj lesnika postaje sve popularniji među poljoprivrednicima, a s dobrim razlogom. Ovaj plodonosni grm ne samo da nudi ukusne plodove, već je i relativno lak za uzgoj i održavanje. Ipak, kako bi se postigli optimalni rezultati, potrebno je poznavati određene tehnike i metode održavanja zasada lesnika.

Prvo i osnovno, odabir pravog mjesta za uzgoj lesnika ključan je za uspjeh. Lesnik najbolje uspijeva na sunčanim mjestima s dobrim drenažnim tlom. Tlo bi trebalo biti bogato hranjivim tvarima, a pH vrijednost optimalna između 6,0 i 7,0. Prije sadnje, preporučuje se obaviti analizu tla kako bi se utvrdilo koje su potrebne korekcije.

Nakon što ste odabrali mjesto, sljedeći korak je sadnja. Lesnik se obično sadi u proljeće ili jesen. Razmak između sadnica trebao bi biti najmanje 3 do 4 metra kako bi se osigurao dobar protok zraka i spriječila pojava bolesti. Prilikom sadnje, važno je posaditi sadnice na odgovarajuću dubinu, obično do razine korijena.

Kada su sadnice posađene, slijedi faza održavanja. Redovito zalijevanje je ključno, osobito u prvim godinama rasta. Lesnik zahtijeva umjerenu vlagu, stoga se preporučuje zalijevanje svaka dva do tri tjedna, ovisno o vremenskim uvjetima. Tijekom sušnih razdoblja, povećajte učestalost zalijevanja kako biste spriječili stres biljaka.

Održavanje tla također je iznimno važno. Mulčenje oko sadnica pomaže u očuvanju vlage, smanjenju rasta korova i poboljšanju kvalitete tla. Organski materijali poput slame ili drvnih sječki mogu se koristiti kao mulč. Također, redovito okopavanje pomaže u prozračivanju tla i smanjenju korova.

Jedna od važnih stavki u održavanju lesnika je i gnojidba. Lesnik zahtijeva gnojiva bogata dušikom, fosforom i kalijem. Preporučuje se primjena gnojiva u proljeće, kada biljke počinju aktivno rasti. Pripazite da ne pretjerate s gnojidbom, jer to može dovesti do prekomjernog rasta lišća na račun plodova.

Zaštita od štetnika i bolesti također je ključna. Lesnik može biti podložan raznim bolestima poput pepelnice i bakterijskih infekcija. U tu svrhu, preporučuje se redovita inspekcija biljaka i primjena odgovarajućih zaštitnih sredstava. Također, održavanje razmaka između biljaka pomaže u smanjenju rizika od širenja bolesti.

Berba lesnika obično počinje u rujnu i traje do studenog. Plodovi su zreli kada su smeđi i lako se odvajaju od ljuske. Postupak berbe treba obaviti pažljivo kako ne bi došlo do oštećenja biljaka. Nakon berbe, plodovi se mogu skladištiti na suhom i hladnom mjestu, a mogu se i prerađivati ili prodavati.

U konačnici, uzgoj i održavanje lesnika zahtijeva pažnju i predanost, ali uz pravilno upravljanje, možete uživati u plodovima svog rada dugi niz godina. Ne zaboravite da se redovito educirate o novim tehnikama i praksama u uzgoju lesnika, jer se poljoprivreda neprestano razvija.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment