1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako uspješno razmnožiti laurovijenicu?

Kako uspješno razmnožiti laurovijenicu?

Razmnožavanje laurovijenice (Prunus laurocerasus), poznate i kao laurovijenica ili lovor, može biti izazovno, ali uz pravilan pristup i tehnike, to može biti vrlo uspješan proces. Ova biljka je popularna zbog svoje guste i tamnozelene lisne mase, koja je idealna za živice i ukrasne vrtove. U ovom članku istražit ćemo različite metode razmnožavanja laurovijenice, kako se pripremiti za proces te kako se brinuti za nove biljke nakon što ih razmnožite.

Postoje dvije glavne metode razmnožavanja laurovijenice: vegetativno razmnožavanje i sjetva sjemena. Vegetativno razmnožavanje obuhvaća tehnike poput reznica i dijeljenja biljke, dok sjetva sjemena uključuje skupljanje i sjetvu sjemena koje je proizvela zrela laurovijenica.

Vegetativno razmnožavanje je najpopularnija metoda za uzgoj laurovijenice jer se na taj način zadržavaju svi karakteristike matične biljke. Da biste započeli s vegetativnim razmnožavanjem, trebate pripremiti reznice. Idealno vrijeme za rezanje je u proljeće ili ranu jesen. Odaberite zdrave i jake izbojke dužine 10 do 15 cm. Uklonite donje lišće, ostavljajući samo nekoliko listova na vrhu reznice kako biste smanjili gubitak vlage.

Nakon što ste pripremili reznice, stavite ih u mješavinu pijeska i treseta, ili u specijalizirani supstrat za ukorjenjivanje. Posadite reznice u posude, vodeći računa da su dobro zasađene i da je supstrat vlažan, ali ne i natopljen. Pokrijte posude plastičnom vrećicom ili staklenkom kako biste stvorili staklenik koji će zadržati vlagu. Mjesto na kojem će se reznice nalaziti treba biti toplo i svijetlo, ali ne izravno izloženo sunčevoj svjetlosti. Redovito provjeravajte vlažnost supstrata i uklonite kondenzaciju iz pokrivača kako biste spriječili pojavu plijesni.

Nakon otprilike 4 do 6 tjedana, reznice bi trebale razviti korijenje. Možete provjeriti korijenje laganim povlačenjem reznice. Ako osjećate otpor, to znači da su korijeni počeli rasti. Kada su reznice dovoljno razvijene, presadite ih u veće posude ili izravno u vrt. Prije sadnje vani, preporučuje se aklimatizacija biljaka kako bi se prilagodile vanjskim uvjetima.

Druga metoda razmnožavanja laurovijenice je sjetva sjemena. Iako je ovo sporiji proces, može biti zanimljiv za one koji žele eksperimentirati. Sjemenke laurovijenice zrele su u jesen i trebaju se sakupljati dok su još svježe. Prije sjetve, preporučuje se stratifikacija sjemena, što znači da se sjeme mora izlagati hladnoći. To možete učiniti tako da sjemenke stavite u vlažnu podlogu i smjestite ih u hladnjak na otprilike 6 tjedana. Nakon stratifikacije, sjeme posadite u posude s kvalitetnim supstratom i lagano ih prekrivenite zemljom. Održavajte supstrat vlažnim i smjestite posude na svijetlo mjesto. Sjemenke će početi klijati u roku od nekoliko tjedana.

Nakon što su nove biljke razvile nekoliko pravih listova, možete ih presaditi u veće posude ili u vrt. Kada sadite laurovijenicu vani, odaberite sunčano do djelomično sjenovito mjesto i dobro drenirano tlo. Ova biljka je prilično otporna i može podnijeti različite uvjete tla, ali najbolje uspijeva u humusnom tlu koje zadržava vlagu.

Briga o novim biljkama laurovijenice uključuje redovito zalijevanje, osobito u sušnim razdobljima. Također, preporučuje se gnojidba tijekom vegetacijske sezone kako bi se potaknulo zdrav rast. U proljeće možete primijeniti uravnoteženo gnojivo, a tijekom ljeta možete dodavati gnojivo bogato kalijem kako biste potaknuli cvjetanje i plodnost.

U zaključku, razmnožavanje laurovijenice može biti vrlo isplativo i zanimljivo iskustvo. Bilo da se odlučite za reznice ili sjeme, uz pravilnu njegu i pažnju, vaše nove biljke će sigurno rasti i obogatiti vaš vrt. Uživajte u procesu i promatrajte kako vaša laurovijenica postaje prekrasan dio vašeg prostora.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment