1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako uspješno uzgajati krizanteme na otvorenom?

Kako uspješno uzgajati krizanteme na otvorenom?

Krizanteme su prekrasne cvjetnice koje su poznate po svojoj raznolikosti boja i oblika. Ove biljke ne samo da su atraktivne, već su i simbol proljeća i obnove. Uzgajanje krizantema na otvorenom može biti izuzetno nagrađujuće, ali zahtijeva određeno znanje i pripremu. U ovom članku istražit ćemo kako uspješno uzgajati krizanteme na otvorenom, kako ih pravilno njegovati i osigurati da cvjetaju tijekom cijele sezone.

Prvo i osnovno, važno je odabrati pravi trenutak za sadnju krizantema. Idealno vrijeme za sadnju ovih biljaka je proljeće, kada su temperature stabilne i tlo je dovoljno toplo. Prilikom odabira lokacije, odaberite sunčano mjesto jer krizanteme vole svjetlost. Minimalno 6 sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno osigurat će da vaše biljke budu zdrave i bujne. Tlo također igra ključnu ulogu; ono bi trebalo biti dobro drenirano, bogato hranjivim tvarima i blago kiselo do neutralno.

Nakon što odaberete lokaciju, sljedeći korak je priprema tla. Preporučuje se dodavanje komposta ili stajskog gnojiva kako bi se poboljšala plodnost tla. Tlo treba biti rahlo i prozračno, što će omogućiti korijenju krizantema da se pravilno razvija. Kada ste pripremili tlo, možete krenuti s sadnjom. Biljke krizantema mogu se posaditi iz sjemena ili iz presadnica. Ako se odlučite za sjeme, posadite ih na dubinu od oko 1 cm, a razmak između sjemenki trebao bi biti oko 30 cm. Ako koristite presadnice, posadite ih na razmak od 45 cm kako bi se osiguralo dovoljno prostora za rast.

Nakon sadnje, važno je pravilno zalijevati krizanteme. Tijekom vrućih ljetnih mjeseci, biljke će zahtijevati više vode, dok će u hladnijim mjesecima zalijevanje biti rjeđe. Pravilno zalijevanje je ključno kako bi se spriječilo propadanje korijena. Preporučuje se zalijevanje ujutro kako bi se osiguralo da se tlo dobro upije prije nego što temperature porastu tijekom dana. Osim toga, redovito provjeravajte vlažnost tla kako biste spriječili isušivanje ili prekomjerno zalijevanje.

Jedan od izazova prilikom uzgoja krizantema na otvorenom je kontrola štetnika i bolesti. Uobičajeni štetnici koji napadaju krizanteme uključuju lisne uši, paukove grinje i puževe. Redovito pregledavanje biljaka može pomoći u ranom otkrivanju problema. Ako primijetite štetočine, možete ih ukloniti ručno ili koristiti ekološke pesticide. Također, održavanje čistoće u vrtu i uklanjanje otpada može smanjiti rizik od bolesti.

Nakon što krizanteme počnu cvjetati, važno je osigurati im pravilnu njegu. Redovito uklanjajte ocvale cvjetove kako biste potaknuli rast novih. Ovaj proces, poznat kao ‘pinching’, također pomaže u oblikovanju biljke i održavanju njenog rasta. Osim toga, gnojidba je ključna; preporučuje se korištenje gnojiva s visokim sadržajem kalija kako bi se potaknulo cvjetanje. Gnojivo treba primijeniti svaka 4 do 6 tjedana tijekom vegetacijske sezone.

Kako sezona napreduje i temperature opadaju, krizanteme će početi pripremati za zimu. U ovom razdoblju važno je zaštititi biljke od hladnoće. Možete pokriti tlo oko biljaka slojem malča kako biste zadržali vlagu i zaštitili korijenje od smrzavanja. U područjima s ekstremnim hladnoćama, možda će biti potrebno pokriti biljke agrilom ili drugim materijalima za zaštitu.

Uzgajanje krizantema na otvorenom može biti izazovno, ali i iznimno zadovoljavajuće. Uz pravilnu njegu i pažnju, vaše krizanteme će cvjetati i pružiti vam ljepotu tijekom cijele sezone. Uživajte u svom vrtu i ne zaboravite da svaka biljka ima svoje specifične potrebe, stoga budite strpljivi i uživajte u procesu uzgoja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment