1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako uspješno uzgajati maline u plasteniku?

Kako uspješno uzgajati maline u plasteniku?

Uzgoj malina u plasteniku predstavlja inovativan pristup koji omogućava poljoprivrednicima da maksimalno iskoriste svoj prostor i produže sezonu berbe. Maline su voće koje zahtijeva specifične uvjete za rast, a plastenik pruža idealne uvjete, čime se povećava prinos i kvaliteta plodova.

Prvi korak u uzgoju malina u plasteniku jest odabir pravih sorti. Postoji mnogo različitih sorti malina, a neke od njih su posebno prilagođene za uzgoj u kontroliranim uvjetima. Sorta ‘Heritage’ je popularna zbog svoje otpornosti na bolesti i visoke kvalitete plodova, dok je ‘Autumn Bliss’ poznata po ranijem plodonošenju. Prilikom odabira sorte, važno je razmotriti i tržišne zahtjeve, kao i vlastite preferencije.

Nakon odabira sorte, sljedeći korak je priprema plastenika. Plastenik treba biti dobro ventiliran, kako bi se spriječila pojava bolesti i gljivica. Temperatura unutar plastenika trebala bi biti između 18 i 25 °C tijekom dana, dok noćne temperature ne bi smjele padati ispod 10 °C. Osim toga, maline zahtijevaju puno svjetlosti, pa je važno osigurati da plastenik bude smješten na mjestu gdje će primati dovoljno sunčeve svjetlosti tijekom dana.

Priprema tla također igra ključnu ulogu u uspješnom uzgoju malina. Tlo treba biti dobro drenirano i bogato hranjivim tvarima. Preporučuje se dodavanje komposta ili organskih gnojiva, kako bi se osigurala potrebna hranjiva. pH tla treba biti u rasponu od 5,5 do 6,5, što je optimalno za rast malina. Prije sadnje, tlo je potrebno obraditi i osloboditi od korova, kako bi se malinama omogućio nesmetan rast.

Kada su uvjeti pripremljeni, može se pristupiti sadnji malina. Maline se obično sade u redovima, s razmakom od 50 do 60 cm između biljaka. Ovaj razmak omogućuje dobru cirkulaciju zraka i olakšava berbu. Nakon sadnje, biljke se trebaju redovito zalijevati, osobito u sušnim razdobljima. Maline su osjetljive na sušu, stoga je važno održavati tlo vlažnim, ali ne preplavljenim vodom.

Jedna od prednosti uzgoja malina u plasteniku je mogućnost kontrole štetnika i bolesti. U plasteniku je lakše upravljati okolišem, pa se može primijeniti integrirana zaštita bilja. To uključuje korištenje prirodnih predatora štetnika, kao što su bubamare, te primjenu bioloških preparata koji su manje štetni za okoliš. Redovito provjeravanje biljaka na znakove bolesti ili štetnika ključno je za održavanje zdravlja biljaka.

Berba malina u plasteniku može početi već u srpnju, ovisno o sorti. Berba se obavlja ručno, a maline se trebaju brati kada su potpuno zrele. Zrele maline lako se odvajaju od stabljike i imaju bogatu crvenu boju. Nakon berbe, plodovi se trebaju brzo obraditi ili skladištiti u hladnjaku, kako bi se održala njihova kvaliteta. Maline su osjetljive na udarce, stoga ih treba pažljivo rukovati tijekom berbe i transporta.

Ulaganje u uzgoj malina u plasteniku može se isplatiti, jer se maline na tržištu često prodaju po visokoj cijeni, posebno kada su izvan sezone. Cijena malina može varirati, ali često se kreće između 4 i 10 eura po kilogramu, ovisno o kvaliteti i potražnji. Osim prodaje svježih plodova, maline se mogu koristiti i za proizvodnju džemova, sokova i drugih prehrambenih proizvoda, što dodatno povećava njihov tržišni potencijal.

Kao zaključak, uzgoj malina u plasteniku predstavlja izazov, ali i priliku za poljoprivrednike koji žele diversificirati svoje usjeve i povećati svoje prihode. Pravilna priprema, odabir sorti i briga o biljkama ključni su elementi uspješnog uzgoja. S obzirom na sve prednosti koje plastenik nudi, uzgoj malina može postati unosna poslovna prilika.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment