Uzgajanje oraha može biti vrlo isplativo, posebno u područjima poput Jesenica, gdje su klimatski uvjeti povoljni za ovu vrstu drveća. Orah je dugovječno stablo koje može donijeti plodove dugi niz godina, a pravilnom njegom i odabirom sorti, možete postići visoke prinose. U ovom članku istražit ćemo ključne aspekte uzgoja oraha, uključujući odabir tla, sadnju, njegu i berbu.
Prvo, važno je napomenuti da orah preferira dobro drenirana tla bogata hranjivim tvarima. Tlo treba biti blago kiselo do neutralno, s pH vrijednošću između 6 i 7. Prije sadnje, preporučljivo je izvršiti analizu tla kako biste utvrdili koje dodatne hranjive tvari mogu biti potrebne. Organska gnojiva, poput komposta ili stajskog gnojiva, mogu značajno poboljšati kvalitetu tla.
Sadnja oraha najbolje je izvesti u proljeće ili jesen, kada su uvjeti za rast optimalni. Razmak između sadnica treba biti najmanje 6 do 8 metara, kako bi se osigurao prostor za rast krošnje. Pripazite da sadnice budu zdrave i dobro razvijene, a korijeni trebaju biti netaknuti. Prilikom sadnje, potrebno je stablo postaviti u rupu koja je dvostruko šira od korijenske kugle, a zatim je napuniti kvalitetnim tlom. Nakon sadnje, dobro zalijte stablo kako biste osigurali da se korijenje dobro poveže s tlom.
Njega oraha uključuje redovito zalijevanje, posebno u sušnim razdobljima. Mlade sadnice trebaju više vode dok se ne ukorijene, dok odrasla stabla mogu biti otpornija na sušu. Mulčenje oko stabala može pomoći u očuvanju vlage i smanjenju rasta korova. Također, važno je pratiti stanje stabala i reagirati na moguće bolesti ili štetnike. U Jesenicama, učestalost pojave štetnika kao što su orahovi puževi i grinje može biti povećana, stoga je preporučljivo koristiti prirodne pesticide ili konzultirati stručnjaka za zaštitu bilja.
U proljeće je preporučljivo obaviti rezidbu kako bi se potaknulo zdravije grananje i bolji prinos plodova. Rezidba se provodi uklanjanjem suhi i bolesnih grana te oblikovanjem stabla. Ova praksa također pomaže u povećanju prozračnosti krošnje, što smanjuje rizik od bolesti. Važno je koristiti oštre alate kako bi se spriječila oštećenja stabla.
Berba oraha obično se odvija u jesen, kada su plodovi zreli. Zreli orasi će ispasti iz ljuske i lako se odvojiti od stabla. Preporučljivo je berbu obaviti suhim danima kako bi se izbjeglo oštećenje plodova. Nakon berbe, orasi se trebaju sušiti na hladnom i suhom mjestu kako bi se spriječila pojava plijesni. Pravilno sušenje može povećati trajnost oraha i poboljšati njihov okus.
Uzgoj oraha u Jesenicama može biti vrlo isplativ, s obzirom na trenutne cijene oraha na tržištu, koje se kreću oko 5-10 eura po kilogramu, ovisno o kvaliteti i sorti. S obzirom na dugovječnost orahovih stabala, ulaganje u uzgoj oraha može se isplatiti tijekom godina. Također, orasi su bogati hranjivim tvarima i korisni za zdravlje, što dodatno povećava njihovu vrijednost na tržištu.
U konačnici, uzgoj oraha u Jesenicama zahtijeva pažnju i posvećenost, ali s pravim znanjem i pristupom, možete uživati u bogatom i zdravom plodu koji će vas nagraditi mnogim godinama. Ako ste u potrazi za projektom koji će vam omogućiti da spojite prirodu i profit, uzgoj oraha može biti pravi izbor za vas.