1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako uspješno uzgojiti lovor trešnje iz reznica?

Kako uspješno uzgojiti lovor trešnje iz reznica?

Uzgoj lovor višnje (Prunus laurocerasus) iz reznica može biti izuzetno zadovoljavajući proces koji ne samo da donosi estetsku vrijednost vašem vrtu, već također nudi i brojne ekološke prednosti. Lovor višnja je zimzelena biljka koja se često koristi kao živica ili ukrasna biljka zbog svojih gustih, sjajnih listova i mirisnih cvjetova. U ovom članku istražit ćemo korake potrebne za uspješan uzgoj ove predivne biljke iz reznica, od pripreme reznica do brige o mladim biljkama.

Prvo, važno je razumjeti kada je najbolje vrijeme za uzimanje reznica. Optimalno vrijeme za rezanje reznica lovor višnje je u kasnu proljeće ili rano ljeto, kada su mladi izbojci dovoljno zreli, ali još uvijek fleksibilni. Odaberite zdrave grane debljine oko 1 centimetar, koje su ispod cvjetova i imaju nekoliko listova. Pripazite da ne uzimate reznice iz bolesnih ili oštećenih biljaka, jer to može smanjiti uspjeh ukorjenjivanja.

Nakon što ste odabrali reznice, sljedeći korak je njihovo pripremanje. Odrežite reznice dužine oko 10 do 15 centimetara, a zatim uklonite donje listove ostavljajući samo nekoliko listova na vrhu. Ovaj postupak smanjuje gubitak vlage i omogućava reznicama da usmjere svoju energiju prema razvoju korijena. Preporučuje se da se donji dio reznice umočite u hormon za ukorjenjivanje, što može značajno povećati šanse za uspjeh.

Sada kada ste pripremili reznice, vrijeme je za sadnju. Pripremite posude s kvalitetnom mješavinom za sadenje koja se dobro drenuje, poput mješavine treseta i perlita. Namočite mješavinu vodom kako bi bila vlažna, ali ne previše mokra. Zatim, umetnite reznice u tlo na dubinu od otprilike 5 centimetara, pazeći da ne oštetite donji dio reznice. Nakon sadnje, lagano pritisnite tlo oko reznica kako biste osigurali dobar kontakt s tlom.

Nakon sadnje, važno je osigurati pravilnu njegu reznica. Stavite posude na svijetlo, ali ne izravno sunce. Izravno sunčevo svjetlo može izazvati stres kod mladih reznica, što može smanjiti njihove šanse za ukorjenjivanje. Idealna temperatura za ukorjenjivanje lovor višnje je između 18 i 24 °C. Redovito provjeravajte vlagu tla i vodite računa da ne isušite reznice. Preporučuje se povremeno prskanje listova kako bi se održala vlažnost.

U narednim tjednima, trebate pratiti napredak reznica. Obično, nakon 4 do 8 tjedana, reznice bi trebale razviti korijenje. Da biste provjerili je li reznica ukorijenjena, nježno povucite reznicu prema gore. Ako osjetite otpor, to znači da su korijeni počeli rasti. Kada su reznice dovoljno razvijene, možete ih presaditi u veće posude ili izravno u vrt.

Kada se lovor višnja presadi u vrt, važno je odabrati sunčano mjesto s dobro dreniranim tlom. Ova biljka preferira blago kiselo tlo, pa ako je vaše tlo alkalno, razmislite o dodavanju komposta ili drugih kiselih materijala. Vodite računa da ne preplavite biljku, jer lovor višnja ne voli previše vlage. Održavajte tlo vlažnim, ali ne i natopljenim.

Tijekom rasta, lovor višnja može zahtijevati povremeno orezivanje kako bi se održao oblik i gustoća. Orezivanje se preporučuje u proljeće, prije nego što biljka započne s intenzivnim rastom. Također, redovito provjeravajte biljku na prisutnost štetnika i bolesti, kako biste osigurali da ostane zdrava i vitalna.

U konačnici, uzgoj lovor višnje iz reznica nije samo ekološki održiv izbor, već i način da svoj vrt obogatite prekrasnim i korisnim biljkama. Ova biljka ne samo da će dodati ljepotu vašem vanjskom prostoru, već će i pružiti hlad i zaštitu od vjetra. Ako slijedite ove korake, sigurno ćete uspjeti u uzgoju vlastitih lovor višnji koje će rasti i cvjetati dugi niz godina.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment