1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako uspješno uzgojiti zelene sadnice oraha?

Kako uspješno uzgojiti zelene sadnice oraha?

Uzgoj sadnica zelenih oraha može biti izuzetno isplativ i zadovoljavajući projekt za svakog vrtlara ili poljoprivrednika. Ova vrsta oraha, poznata po svom bogatom okusu i hranjivim svojstvima, ne samo da je popularna među potrošačima, već i predstavlja dobar izvor prihoda za one koji se odluče na komercijalni uzgoj. U nastavku ćemo istražiti ključne aspekte uzgoja sadnica zelenih oraha, uključujući odabir sorti, uvjete rasta, njegu i održavanje.

Prvo i najvažnije, odabir odgovarajuće sorte zelenog oraha je presudan. Postoji nekoliko sorti koje se razlikuju po brzini rasta, otpornosti na bolesti, kao i prinosu. Neke od najpopularnijih sorti uključuju ‘Chandler’, ‘Hartley’ i ‘Serr’ koje su poznate po visokom prinosu i kvaliteti oraha. Prilikom odabira sorte, važno je uzeti u obzir klimatske uvjete i tlo u kojem planirate uzgajati orah. Zeleni orasi najbolje uspijevaju u umjerenoj klimi s dovoljno sunčeve svjetlosti i dobro dreniranim tlom.

Nakon odabira sorte, sljedeći korak je priprema tla. Tlo treba biti bogato hranjivim tvarima, a pH vrijednost bi trebala biti između 6 i 7. Preporučuje se obogatiti tlo organskim gnojivima kao što su kompost ili stajsko gnojivo. Također je važno osigurati dobru drenažu kako bi se spriječilo zadržavanje vode, što može dovesti do truljenja korijena.

Sadnja sadnica zelenih oraha obavlja se obično u proljeće, kada su temperature stabilne i rizik od mraza minimalan. Sadnice se sade na razmak od 8 do 10 metara kako bi se osigurao adekvatan prostor za rast krošnje. Prilikom sadnje, važno je da korijenje bude ravnomjerno raspoređeno i da se dobro pokrije tlom kako bi se spriječilo isušivanje.

Nakon sadnje, njegu i održavanje sadnica su ključni za njihov uspješan rast. Redovito zalijevanje je ključno, osobito u prvim godinama rasta. Zeleni orasi zahtijevaju umjereno zalijevanje, stoga je važno pratiti vlažnost tla. Tijekom sušnih razdoblja, preporučuje se dodatno zalijevanje. Osim toga, redovito uklanjanje korova i malčiranje oko stabala može pomoći u očuvanju vlage i smanjenju konkurencije s korovom.

Gnojidba je još jedan važan aspekt uzgoja zelenih oraha. Preporučuje se primjena gnojiva bogatog dušikom u proljeće, a kasnije tijekom godine koristiti gnojiva koja sadrže kalij i fosfor. Ovi hranjivi sastojci pomažu u razvoju jakih korijena i potiču rast plodova.

Osim brige o tlu i gnojidbi, zaštita od štetnika i bolesti također je ključna. Zeleni orasi su podložni raznim bolestima, uključujući pepelnicu i trulež korijena, kao i štetnicima poput orahove muhe. Redovito pregledavanje stabala i primjena odgovarajućih pesticida ili bioloških sredstava za zaštitu može pomoći u održavanju zdravlja stabala.

Nakon nekoliko godina rasta, zreli orasi počinju davati plodove. U prosjeku, prvi plodovi mogu se očekivati između 4. i 7. godine nakon sadnje. U tom razdoblju, berba oraha postaje važan dio procesa. Orasi se beru kada su zeleni plodovi počeli opadati s drveća, a najbolji način za berbu je ručno branje ili korištenje specijaliziranih alata za berbu. Nakon berbe, orasi se moraju pažljivo obraditi i osušiti kako bi se očuvala njihova kvaliteta.

U zaključku, uzgoj sadnica zelenih oraha zahtijeva pažljivo planiranje i njegu, ali uz pravilne uvjete i brigu, može donijeti značajne koristi. Ovaj proces ne samo da doprinosi održivom uzgoju voća, već i omogućava vrtlarima i poljoprivrednicima da uživaju u plodovima svog rada. S obzirom na sve veće zanimanje za zdrave i prirodne proizvode, uzgoj zelenih oraha može biti odlična investicija i prilika za uspješan biznis.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment