1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako uzgajati i razmnožavati hortenzije?

Kako uzgajati i razmnožavati hortenzije?

Hortenzije su prekrasne cvjetnice koje su postale omiljene u mnogim vrtovima diljem Hrvatske. Njihova bogata i raznolika paleta boja, kao i raskošni cvjetovi, čine ih savršenim izborom za ukrašavanje dvorišta, terasa i vrtova. U ovom članku istražit ćemo kako pravilno uzgajati i razmnožavati hortenzije, kako bismo osigurali da ove prekrasne biljke uspijevaju i cvjetaju iz godine u godinu.

Hortenzije pripadaju rodu Hydrangea i postoji više vrsta, od kojih su najpoznatije Hydrangea macrophylla (velike listne hortenzije) i Hydrangea paniculata (panikasta hortenzija). Prije nego što započnemo s uzgojem, važno je odabrati pravu vrstu hortenzije koja će se najbolje uklopiti u vaše uvjete rasta.

Jedan od ključnih faktora za uspješan uzgoj hortenzija je izbor pravog mjesta. Hortenzije najbolje rastu na sunčanom ili djelomično zasjenjenom mjestu, s dobrom drenažom. Tlo treba biti plodno, bogato humusom i blago kiselo. Prilikom sadnje, preporučuje se dodavanje komposta kako bi se poboljšala struktura tla i osigurali hranjivi sastojci potrebni za rast biljaka.

Kada sadite hortenzije, važno je osigurati dovoljno prostora između biljaka, jer one mogu narasti prilično velike. Udaljenost između biljaka ovisi o vrsti, ali se obično kreće od 1 do 2 metra. Sadite ih u proljeće ili jesen, kada su uvjeti idealni za ukorjenjivanje.

Hortenzije zahtijevaju redovito zalijevanje, osobito tijekom sušnih razdoblja. Tlo treba biti stalno vlažno, ali ne i mokro. Preporuča se zalijevanje ujutro kako bi se smanjila isparavanja. Također, mulčenje oko biljaka može pomoći u zadržavanju vlage i sprječavanju rasta korova.

Jedan od zanimljivih aspekata hortenzija je njihova sposobnost promjene boje cvjetova ovisno o pH vrijednosti tla. Plavi cvjetovi obično se javljaju u kiselim tlima, dok ružičasti cvjetovi rastu u alkalnim tlima. Za promjenu boje cvjetova možete dodati aluminijev sulfat u tlo kako biste povećali kiselost ili vapno za povećanje alkalnosti.

Uzgoj hortenzija nije samo zadatak za proljeće ili ljeto; zimi je također važno zaštititi biljke od hladnoće. U hladnijim područjima preporučuje se pokrivanje biljaka slamom ili drugim materijalima kako bi se zaštitile od smrzavanja. Također, obrezivanje je ključni dio održavanja zdravih hortenzija. Obrezivanje se obično provodi u proljeće, kada su biljke još u mirovanju. Uklonite suhe ili oštećene grane, kao i one koje se preklapaju.

Kada je riječ o razmnožavanju hortenzija, postoji nekoliko metoda, uključujući reznice, dijeljenje i sjetvu. Najčešća metoda je uzimanje reznica. U proljeće ili ljeto, odaberite zdrave grane i izrežite ih na dužinu od 10 do 15 centimetara. Uklonite donje listove i stavite reznice u vlažno tlo ili vodu. Nakon nekoliko tjedana, reznice bi se trebale ukorijeniti. Kada se razviju korijeni, možete ih presaditi na trajno mjesto.

Dijeljenje je još jedna metoda razmnožavanja koja se može koristiti, osobito za starije biljke. U jesen, kada biljke završe s cvjetanjem, možete pažljivo iskopati biljku i podijeliti je na nekoliko dijelova, pazeći da svaki dio ima korijen i nekoliko izdanaka. Svaki dio možete ponovno posaditi na novo mjesto.

U zaključku, uzgoj i razmnožavanje hortenzija može biti iznimno zadovoljavajuće iskustvo za svakog vrtlara. Uz pravilnu njegu, ove prekrasne biljke mogu obogatiti svaki vrt i pružiti prekrasne cvjetne aranžmane. Kada se pravilno sade i njeguju, hortenzije će cvjetati i rasti dugi niz godina, donoseći radost i ljepotu u našu svakodnevicu.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment