1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako uzgajati sadnice graška?

Kako uzgajati sadnice graška?

Uzgoj graška može biti iznimno zadovoljstvo za svakog vrtlara. Ova ukusna i hranjiva mahunarka ne samo da obogaćuje naše tanjure, već i naš vrt. Presadnice graška, ili jednostavno grašak, lako se uzgajaju, ali zahtijevaju određene uvjete kako bi se postigao najbolji rezultat. U ovom članku istražit ćemo kako pravilno uzgajati presadnice graška, od odabira sjemena do brige o biljkama.

Prvo, važno je odabrati pravu vrstu graška koju želite uzgajati. Postoji nekoliko vrsta graška, uključujući šećerni grašak, zeleni grašak i grašak s mahunama. Šećerni grašak se konzumira cijeli, uključujući i mahunu, dok se zeleni grašak obično jede iznutra. Odabir vrste ovisi o vašim osobnim preferencijama i načinu pripreme jela.

Nakon što ste odabrali vrstu graška, sljedeći korak je priprema sjemena. Sjeme graška je najbolje posaditi u proljeće, kada su temperature tla između 10 i 20 stupnjeva Celzija. Prije sadnje, možete namočiti sjeme na nekoliko sati kako bi se potaknulo klijanje. Ovaj korak nije obavezan, ali može povećati postotak klijanja i ubrzati razvoj biljaka.

Kada ste spremni za sadnju, odaberite sunčano mjesto u vrtu s dobro dreniranim tlom. Grašak preferira lagano kiselo do neutralno tlo s pH vrijednosti između 6.0 i 7.0. Ako je vaše tlo previše kiselo ili alkalno, možete dodati vapno ili sumpor kako biste ga prilagodili. Prije sadnje, obogatite tlo kompostom ili stajskim gnojivom kako biste osigurali potrebne hranjive tvari.

Sadite sjeme na dubinu od oko 2-5 cm, s razmakom od 5-7 cm između sjemena. Ako sadite više redova, ostavite razmak od 60 cm između redova kako biste olakšali održavanje. Nakon sadnje, temeljito zalijte tlo, ali pazite da ne prelijete, kako ne biste uzrokovali truljenje sjemena.

Kada se pojave presadnice, važno je osigurati im odgovarajuću njegu. Grašak je biljka koja voli vlagu, stoga redovito zalijevajte, osobito tijekom sušnih razdoblja. Koristite kapilarno zalijevanje ili zalijevanje s donje strane kako biste spriječili oštećenje listova i truljenje stabljike.

Jedna od najvažnijih stvari kod uzgoja graška je pružanje potpore biljkama dok rastu. Grašak se može uzgajati uz rešetke, mreže ili kolce. Postavljanje potpore omogućuje biljkama da rastu uspravno, što ne samo da olakšava berbu, već i smanjuje rizik od bolesti zbog poboljšane cirkulacije zraka.

Grašak je osjetljiv na određene bolesti i štetočine. Pazite na simptome poput žutih listova, uvenuća ili tragova insekata. Ako primijetite bilo kakve probleme, pravovremeno poduzmite mjere, kao što su korištenje prirodnih pesticida ili uklanjanje zaraženih biljaka. Također, rotacija usjeva može pomoći u sprječavanju bolesti u budućim sezonama.

Kada dođe vrijeme za berbu, grašak je obično spreman kada mahune postanu pune, ali još uvijek svijetle i sočne. Berba se može obaviti jednostavno trgajući mahune s biljke. Budite oprezni da ne oštetite stabljike dok berete, jer to može utjecati na daljnji rast.

Na kraju, uživajte u svom plodovima rada. Grašak se može koristiti u raznim jelima, od salata i juha do priloga. Također, grašak se može zamrznuti za kasniju upotrebu, čime ćete uživati u njegovim blagodatima tijekom cijele godine. Uzimajući u obzir sve ove savjete, uzgoj presadnica graška može postati ne samo koristan, već i izuzetno ugodan proces.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment