1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako uzgojiti kokoši na otvorenom?

Kako uzgojiti kokoši na otvorenom?

Uzgoj kokoši na otvorenom postaje sve popularniji među ljubiteljima peradi i onima koji žele imati vlastite izvor svježih jaja. Ovaj oblik uzgoja ne samo da osigurava zdraviju i sretniju životinju, već također doprinosi ekološkom uzgoju hrane. U ovom članku istražit ćemo sve aspekte uzgoja kokoši na otvorenom, od odabira pasmine do brige o njima, te prednosti koje donosi ovakav način uzgoja.

Prvo, odabir pravih pasmina kokoši za uzgoj na otvorenom je ključan. Postoji mnogo pasmina koje se mogu uzgajati vani, a neke od najpopularnijih su Leghorn, Rhode Island Red i Sussex. Ove pasmine su poznate po svojoj otpornosti na bolesti i prilagodljivosti različitim klimatskim uvjetima. Prilikom odabira pasmine, važno je uzeti u obzir i svrhu uzgoja, bilo da se radi o proizvodnji jaja ili mesa.

Nakon što ste odabrali pasmine, sljedeći korak je osiguranje odgovarajućeg prostora. Kokoši trebaju dovoljno prostora za kretanje, istraživanje i hranjenje. Idealno je imati ograđeni prostor na otvorenom gdje se kokoši mogu slobodno kretati, ali i sklonište za zaštitu od vremenskih uvjeta i grabežljivaca. Ograde trebaju biti visoke najmanje 2 metra kako bi se spriječilo skakanje, a također je važno osigurati da su temelji ograde dovoljno duboki kako bi se spriječilo kopanje ispod.

Osim prostora, kokošinjac ili sklonište je od esencijalne važnosti. Sklonište treba biti dobro ventilirano, suho i sigurno. Drveni pod ili betonska osnova su idealni, a krov treba biti čvrst kako bi se zaštitili od kiše i snijega. Unutrašnjost skloništa treba biti opremljena gnijezdima, hranilicama i pojilicama. Gnijezda su važna za udobnost kokoši, a trebala bi biti smještena na mirnom mjestu gdje kokoši mogu nesmetano ležati jaja. Za svaku kokoš, preporučuje se jedno gnijezdo.

Kada se kokoši smjeste u svoj novi dom, ključno je osigurati odgovarajuću prehranu. Kokoši su svejedi i njihova prehrana može se sastojati od komercijalne hrane, ali također uključuje i ostatke iz kuhinje, povrće, kukuruz i druge žitarice. Osim hrane, svježom vodi treba osigurati neprekidni pristup, jer je to ključno za njihovo zdravlje. Također, važno je povremeno dodavati minerale i vitamine u njihovu prehranu kako bi se osiguralo pravilno funkcioniranje organizma i zdrav razvoj.

Uzgoj kokoši na otvorenom donosi mnoge prednosti. Prvo, kokoši koje imaju slobodu kretanja obično su zdravije i produktivnije. Kretanje na otvorenom omogućava im da se bave prirodnim instinktima, poput kopanja i traženja hrane, što pridonosi njihovom fizičkom i mentalnom zdravlju. Osim toga, jaja kokoši koje se uzgajaju na otvorenom su često ukusnija i hranjivija, s većim udjelom omega-3 masnih kiselina.

S druge strane, uzgoj kokoši na otvorenom nosi i određene izazove. Grabežljivci kao što su lisice, ptice grabljivice i psi mogu predstavljati prijetnju, stoga je važno poduzeti mjere opreza. Postavljanje sigurnih ograda i skloništa, kao i redovito provjeravanje stanja kokošinjca, može pomoći u minimiziranju rizika. Također, kokoši su osjetljive na ekstremne temperature, stoga je važno osigurati im zaklon od sunca tijekom vrućih dana i toplinu tijekom hladnih mjeseci.

Na kraju, uzgoj kokoši na otvorenom može biti izuzetno nagrađujuće iskustvo. Ne samo da ćete imati svježa jaja, već ćete također uživati u procesu brige o životinjama i učiti o njihovim potrebama. Uz pravilnu njegu i pažnju, kokoši će vam uzvratiti sretno i zdravo okruženje, a vi ćete postati dio zajednice koja cijeni prirodne i domaće proizvode. Zato, ako razmišljate o uzgoju kokoši, otvorite vrata svom dvorištu i započnite ovo uzbudljivo putovanje prema samoodrživoj proizvodnji hrane.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment