1. Početna
  2. Kuhanje & Recepti
  3. Kako započeti s kiselim tijestom od pšeničnog brašna?

Kako započeti s kiselim tijestom od pšeničnog brašna?

U današnje vrijeme, mnogi ljudi sve više istražuju prirodne načine pripreme hrane, a jedan od najzanimljivijih aspekata pečenja kruha je priprema kiselog tijesta od pšeničnog brašna. Kiseljak je prirodni starter koji se koristi za fermentaciju tijesta, a pšenično brašno daje specifičan okus i teksturu kruhu. U ovom članku, istražit ćemo korake potrebne za izradu kiselog tijesta koristeći pšenično brašno, kao i savjete za njegovu njegu i održavanje.

Prvo, važno je razumjeti što je kiselo tijesto. To je mješavina brašna i vode koja fermentira zahvaljujući prirodnim kvascima i bakterijama prisutnim u zraku i brašnu. Ovaj proces fermentacije daje kruhu jedinstveni okus i povećava njegovu probavljivost. Za izradu kiselog tijesta od pšeničnog brašna, potrebni su vam samo osnovni sastojci: brašno, voda i malo strpljenja.

Za početak, odaberite kvalitetno pšenično brašno. Preporučuje se korištenje integralnog pšeničnog brašna jer sadrži više hranjivih tvari i prirodnih kvasaca. U posudi pomiješajte 100 grama brašna i 100 ml vode. Miješajte dok ne dobijete homogenu smjesu. Pokrijte posudu čistom krpom ili plastičnom folijom i ostavite je na sobnoj temperaturi, idealno između 20 i 25 stupnjeva Celzija, kako bi se omogućila fermentacija.

Nakon 24 sata, provjerite mješavinu. Trebala bi početi pokazivati male mjehuriće, što ukazuje na to da se fermentacija odvija. Ako ne primijetite nikakve promjene, ne brinite, možda će trebati još jedan dan. Sljedećih nekoliko dana hranite svoj starter dodajući svaki dan još 100 grama brašna i 100 ml vode. Ovaj proces hranjenja omogućuje kvascima i bakterijama da se razmnožavaju, a starter će početi rasti i razvijati karakterističan kiseli miris.

Otprilike nakon tjedan dana, vaš starter bi trebao biti spreman za korištenje. Kada je aktivan, možete ga koristiti za pripremu tijesta za kruh. Da biste provjerili je li starter spreman, napravite test plovnosti: uzmite malo startera i stavite ga u čašu s vodom. Ako pluta, to znači da je spreman za upotrebu. Ako ne, nastavite s hranjenjem još nekoliko dana.

Nakon što ste pripremili svoje kiselo tijesto, vrijeme je za izradu kruha. Uzmite 500 grama pšeničnog brašna, 300 ml vode, 10 grama soli i 150 grama vašeg startera. Pomiješajte sve sastojke u velikoj zdjeli dok ne dobijete ljepljivo tijesto. Prebacite tijesto na radnu površinu i mijesite ga 10-15 minuta dok ne postane glatko i elastično. Stavite tijesto u nauljenu zdjelu, pokrijte ga krpom i ostavite da se diže dva do tri sata, ili dok ne udvostruči svoj volumen.

Nakon što se tijesto diglo, prebacite ga na radnu površinu i oblikujte ga prema želji. Stavite oblikovano tijesto u košaru za dizanje ili na pleh obložen papirom za pečenje. Pokrijte ga i ostavite da se diže još jedan sat. U međuvremenu, zagrijte pećnicu na 230 stupnjeva Celzija. Prije nego što stavite kruh u pećnicu, možete ga zarezati oštrim nožem kako bi se stvorili lijepi uzorci na površini.

Kada je pećnica vruća, stavite kruh unutra i pecite ga 30 do 40 minuta, ili dok ne postane zlatno smeđi. Kada je kruh gotov, izvadite ga iz pećnice i ostavite da se hladi na rešetki. Iako će miris svježeg kruha ispuniti vaš dom, strpite se i pričekajte da se kruh potpuno ohladi prije nego što ga narežete.

Jedna od prednosti korištenja kiselog tijesta je ta što kruh ostaje svjež duže nego onaj napravljen s komercijalnim kvascem. Također, kiseli kruh obično sadrži manje šećera i poboljšava probavu zahvaljujući prisutnosti probiotika. Kako biste održali svoj starter, nastavite ga hraniti barem jednom tjedno, čak i ako ga ne koristite redovito. Ako znate da nećete peći, možete ga staviti u hladnjak kako bi usporili fermentaciju.

U zaključku, izrada kiselog tijesta od pšeničnog brašna može biti vrlo zadovoljavajuće iskustvo. Osim što ćete uživati u okusu svježeg domaćeg kruha, također ćete razviti vještine koje će vam omogućiti da istražujete različite vrste kruha i tehnike pečenja. Sretno s vašim pečenjem!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment