1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako započeti sadnju lješnjaka od voća?

Kako započeti sadnju lješnjaka od voća?

Sadnja lješnjaka iz ploda može se činiti kao izazovan zadatak, no s pravim informacijama i malo strpljenja, možete uspješno posaditi ovaj omiljeni orašasti plod. Lješnjak (Corylus avellana) je biljka koja je poznata po svom ukusnom plodu, ali i po svojim zdravstvenim dobrobitima. U ovom članku istražit ćemo proces sadnje lješnjaka iz ploda, kao i savjete za brigu o biljci kako bi ona napredovala i davala plodove.

Prvo, važno je razumjeti da lješnjaci najbolje uspijevaju u umjerenoj klimi. Idealne temperature za rast lješnjaka su između 15 i 25 stupnjeva Celzija. Kada se odlučite posaditi lješnjake, najbolje je to učiniti u proljeće, kada su temperature blage i tlo je dovoljno toplo. Iako se lješnjaci mogu saditi i u jesen, proljeće je često najbolja opcija zbog bolje dostupnosti svjetlosti i topline.

Za početak, trebate odabrati dobar plod lješnjaka. Odaberite zrele orahe koji su čvrsti i zdravi. Plodovi ne smiju biti oštećeni niti pokvareni. Kada odaberete plodove, potrebno ih je prvo pripremiti. Preporučuje se da ih operete i ostavite da se osuše. Nakon toga, možete ih posaditi ili ih staviti u hladnjak na nekoliko tjedana kako biste simulirali prirodne uvjete zime, što će pomoći u procesu klijanja.

Kada ste spremni za sadnju, odaberite mjesto u vrtu koje ima dobru drenažu i dovoljno sunčeve svjetlosti. Lješnjaci vole sunčana mjesta, no mogu podnijeti i laganu sjenu. Pripremite tlo tako da ga obogatite kompostom ili organskim gnojivom kako biste osigurali da biljka dobije potrebne hranjive tvari. Dubina sadnje treba biti otprilike 5 do 10 centimetara, a razmak između sjemenki trebao bi biti najmanje jedan metar, kako bi se biljke mogle razvijati bez prevelikog natjecanja za resurse.

Nakon što ste posadili orahe, važno je redovito zalijevati biljku, osobito u suhim razdobljima. Lješnjaci su relativno otporni, no mlade biljke zahtijevaju više pažnje dok se ne ukorijene. Ako primijetite da se tlo brzo isušuje, zalijevajte biljku barem jednom tjedno, a tijekom sušnih razdoblja i češće.

Osim zalijevanja, potrebno je obratiti pažnju i na zaštitu biljaka od štetočina i bolesti. Redovito provjeravajte lišće i stabljiku lješnjaka kako biste primijetili bilo kakve znakove bolesti. Ako primijetite da su biljke napadnute štetočinama poput lisnih uši ili paukovih grinja, možete koristiti prirodne pesticide ili sapunice za pranje povrća kako biste ih eliminirali.

Jednom kada vaša biljka počne rasti, možete očekivati da će lješnjaci početi davati plodove nakon otprilike 4 do 5 godina. Plodovi će sazrijevati tijekom ljeta i jesen, a berba se obično obavlja kada lješnjaci padnu s drveta. Važno je napomenuti da je lješnjak višegodišnja biljka, što znači da će, jednom kada se uspostavi, davati plodove tijekom mnogo godina.

Na kraju, ne zaboravite uživati u plodovima svog truda. Lješnjaci su vrlo hranjivi i mogu se koristiti u raznim jelima, od salata do kolača. Osim toga, lješnjaci su odličan izvor zdravih masti, proteina i vitamina, što ih čini savršenim dodatkom vašoj prehrani.

Sadnja lješnjaka iz ploda može biti nagrađujuće iskustvo koje vam omogućuje da uživate u plodovima vlastitog rada. Uz pravilnu njegu i pažnju, vaša biljka će rasti i davati ukusne lješnjake koji će obogatiti vašu prehranu i vaš vrt.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment