Rajčice su jedna od najpopularnijih i najomiljenijih povrtnica u mnogim vrtovima diljem svijeta. Njihova sočna i slatka pulpa ne samo da obogaćuje razne kulinarske specijalitete, već su i bogate hranjivim tvarima. Ako ste se odlučili za sadnju rajčice iz sjemena, u ovom članku ćemo vas provesti kroz sve faze tog procesa, od odabira sjemena do brige o mladicama.
Prvo, važno je odabrati kvalitetno sjeme. Postoje mnoge vrste rajčica, a izbor ovisi o vašim preferencijama i klimatskim uvjetima. Popularne vrste uključuju cherry rajčice, beefsteak rajčice i razne vrste mesnatih rajčica. Prilikom kupnje sjemena, potražite one koje su certificirane i provjerite datum isteka, jer starije sjeme može imati lošiju klijavost.
Nakon što ste nabavili sjeme, sljedeći korak je priprema za sjetvu. Najbolje je započeti sjetvu unutar zatvorenog prostora, otprilike 6 do 8 tjedana prije posljednjeg mraza u vašem području. Koristite plastične posude ili posebne kontejnere za sjetvu, a napunite ih kvalitetnom zemljom za sjeme koja je bogata hranjivim tvarima. Prije sjetve, tlo je dobro navlažiti, ali pazite da ne bude previše mokro, jer to može uzrokovati truljenje sjemena.
Posadite sjeme otprilike 0,5 do 1 cm duboko u tlo i prekrijte ga zemljom. Nakon sjetve, pokrijte posude plastičnom folijom ili staklom kako biste zadržali vlagu i stvorili staklenički efekt. Postavite posude na toplo mjesto, idealno na temperaturi između 20 i 25 stupnjeva Celzija. Redovito provjeravajte vlagu tla i, kada se tlo osuši, lagano ga zalijte kako biste održali optimalne uvjete za klijanje.
Nakon otprilike 7 do 14 dana, sjeme će početi klijati. Kada se pojave prvi listovi, uklonite plastičnu foliju ili staklo kako biste omogućili mladicama da dišu. U ovoj fazi, važno je osigurati da biljke dobiju dovoljno svjetlosti. Ako nemate dovoljno prirodne svjetlosti, razmislite o korištenju fluorescentnih svjetala ili LED lampi za biljke.
Kada biljke postanu dovoljno jake i razviju nekoliko pravih listova, vrijeme je za presađivanje. Pripremite veće posude ili gredice u vrtu. Prije presađivanja, biljke je potrebno očvrsnuti. To znači da ih treba postepeno izlagati vanjskim uvjetima, počevši od nekoliko sati dnevno i postupno povećavajući vrijeme provedeno vani tijekom tjedna. Ovo će pomoći mladicama da se prilagode na vanjske uvjete i smanji rizik od šoka nakon presađivanja.
Kada su biljke očvrsnute, pažljivo ih presađujte u veće posude ili izravno u vrt. Prilikom presađivanja, postavite biljke dublje nego što su rasle u posudama, jer rajčice mogu razviti korijenje duž stabljike, što će im pomoći da bolje upijaju hranjive tvari iz tla.
Jednom kada su rajčice zasađene, važno je osigurati im odgovarajuću njegu. Redovito zalijevanje je ključno, osobito u suhim razdobljima. Rajčice trebaju oko 1 do 2 cm kiše ili zalijevanja tjedno. Također, preporučuje se dodavanje gnojiva svakih nekoliko tjedana kako bi se osigurala potrebna hranjiva. Gnojiva bogata dušikom, fosforom i kalijem pomoći će u poticanju rasta i plodnosti biljaka.
U razdoblju rasta, pazite na štetočine i bolesti. Redovito provjeravajte biljke i, ako primijetite znakove napada, poduzmite odgovarajuće mjere. Organski insekticidi ili prirodne metode su često najbolji izbor za zaštitu vaših rajčica.
Kada rajčice počnu plodonositi, berba će započeti otprilike 60 do 85 dana nakon sjetve, ovisno o vrsti. Plodovi su spremni za berbu kada postanu pune boje i blago meki na dodir. Berba rajčica redovito potiče novu proizvodnju plodova, stoga ne zaboravite brati zrele rajčice kako bi vaša biljka ostala aktivna.
Sadnja rajčice iz sjemena može biti vrlo isplativa i zadovoljavajuća aktivnost. Ne samo da ćete uživati u svježim rajčicama iz vlastitog vrta, već ćete i osjetiti ponos što ste sami uzgojili ovaj ukusni plod. Sretno s vašom sadnjom!