1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako započeti uzgoj gljiva u vlastitom vrtu?

Kako započeti uzgoj gljiva u vlastitom vrtu?

Uzgoj gljiva postaje sve popularnija aktivnost među ljubiteljima prirode i vrtlarstva. Mnogi se odlučuju za ovu zanimaciju jer je to ne samo isplativo, već i vrlo zanimljivo iskustvo. U ovom članku istražit ćemo kako započeti uzgoj gljiva, koje su vrste gljiva pogodne za uzgoj te koje su osnovne tehnike i alati potrebni za uspješan uzgoj.

Prije nego što se upustite u uzgoj gljiva, važno je razumjeti osnovne principe njihova rasta. Gljive se razlikuju od biljaka jer ne fotosinteziraju. Umjesto toga, one se hrane organskim materijalom. To znači da je važno odabrati pravi supstrat za uzgoj. Najčešće korišteni supstrati uključuju slamu, piljevinu, kompost i čak kavu. Odabir supstrata ovisit će o vrsti gljiva koju želite uzgajati.

Jedna od najpopularnijih vrsta gljiva za uzgoj u kućnim uvjetima je šampinjon (Agaricus bisporus). Ova gljiva je poznata po svom blagom okusu i širokoj upotrebi u kuhinji. Uzgoj šampinjona može se obaviti u zatvorenom prostoru, kao što su podrumi ili garaže, jer zahtijevaju tamne i vlažne uvjete. Osim šampinjona, popularne vrste za uzgoj uključuju bukovače (Pleurotus ostreatus) i shiitake (Lentinula edodes), koje su poznate po svom specifičnom okusu i nutritivnim svojstvima.

Nakon što ste odabrali vrstu gljiva, sljedeći korak je priprema supstrata. Ako koristite slamu, potrebno ju je prvo prokuhati kako bi se uništile sve potencijalne bolesti i spore. Nakon hlađenja, dodajte micelij, koji je zapravo vegetativni dio gljive. Micelij se može kupiti u specijaliziranim trgovinama ili online. Osigurajte da micelij ravnomjerno rasporedite po supstratu, a zatim ga dobro pokrijte.

Jednom kada ste pripremili supstrat s micelijem, važno je stvoriti idealne uvjete za rast. Gljive zahtijevaju visoku vlažnost, pa je preporučljivo prskati vodu po supstratu nekoliko puta dnevno. Također, temperatura igra važnu ulogu; većina gljiva najbolje raste na temperaturama između 15 i 25 stupnjeva Celzija. U ovom razdoblju, često možete primijetiti kako se gljive počinju razvijati. Proces rasta može trajati nekoliko tjedana, ovisno o vrsti gljiva i uvjetima uzgoja.

Kada su gljive spremne za berbu, važno je znati kako ih pravilno ubrati. Najbolje je ubrati ih kada su još mlade, prije nego što se počnu otvarati. Koristite oštar nož kako biste ih pažljivo odrezali iz supstrata, pazeći da ne oštetite micelij, kako biste omogućili daljnji rast. U prosjeku, uzgoj gljiva može donijeti do 2 kg plodova po 1 kg supstrata, što znači da uz malo truda možete ostvariti dobru zaradu.

Osim što je uzgoj gljiva isplativ, on također ima mnoge zdravstvene prednosti. Gljive su bogate vitaminima, mineralima i antioksidansima. Sadrže vitamin D, B vitamine, kalij i druge važne nutrijente. Redovito konzumiranje gljiva može pomoći u jačanju imunološkog sustava, smanjenju rizika od određenih bolesti i poboljšanju općeg zdravlja.

U konačnici, uzgoj gljiva može biti izuzetno zadovoljavajuća aktivnost koja ne samo da će vam omogućiti uživanje u svježim i ukusnim gljivama, već će vam pružiti i priliku za dodatnu zaradu. Za početak, investicija u materijal i opremu može iznositi između 50 i 150 eura, ovisno o vrsti gljiva i količini koju planirate uzgajati. Uzimajući u obzir sve prednosti, uzgoj gljiva definitivno vrijedi pokušati!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment