1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako započeti uzgoj pilića za početnike?

Kako započeti uzgoj pilića za početnike?

Uzgoj pilića može biti vrlo isplativ i zadovoljavajući hobi, ali također zahtijeva odgovarajuću pripremu i znanje, osobito za početnike. Ako ste ikada razmišljali o tome da se upustite u ovaj uzbudljivi svijet, u ovom članku pružit ćemo vam sve potrebne informacije i savjete za uspješan uzgoj pilića.

Prvo, potrebno je donijeti odluku o vrsti pilića koje želite uzgajati. Postoji mnogo pasmina pilića, svaka s različitim karakteristikama, poput veličine, boje jaja i otpornosti na bolesti. Neke od popularnih pasmina za početnike uključuju Leghorn, Rhode Island Red i Orpington. Leghorn pilići su poznati po svojoj visokoj proizvodnji jaja, dok su Rhode Island Red pilići otporniji i odlični za meso. Orpington je također popularan zbog svoje nježne prirode i dobrih svojstava mesa.

Nakon što ste odabrali pasminu, sljedeći korak je pripremiti prostor za uzgoj. Pilići zahtijevaju sigurno i suho mjesto za smještaj, a to može biti kokošinjac ili druga vrsta stambenog prostora. Kokošinjac treba biti dobro ventiliran, ali zaštićen od vjetra i kiše. Također, važno je da bude dovoljno prostoran kako bi pilići mogli slobodno kretati. Preporučena veličina prostora je najmanje 0,5 m² po piliću. Osim toga, kokošinjac treba imati odgovarajuće podove, kao što su piljevina ili slama, kako bi se osigurala čistoća i udobnost.

Jedan od ključnih aspekata uzgoja pilića je pravilna ishrana. Pilići trebaju uravnoteženu prehranu kako bi rasli zdravo i proizvodili kvalitetna jaja. Osnovna hrana za piliće uključuje komercijalne mješavine hrane koje su formulirane specifično za piliće. Ove mješavine obično sadrže žitarice, vitamine, minerale i proteine. Također, pilići će imati koristi od dodataka poput svježeg voća, povrća i zeleniša. Uvijek osigurajte da pilići imaju pristup svježoj vodi, jer je to ključno za njihovo zdravlje.

Uz pravilnu ishranu, briga o zdravlju pilića je od suštinske važnosti. Budite oprezni i pratite bilo kakve znakove bolesti ili stresa. Redovito provjeravajte njihovo ponašanje, prehrambene navike i izmet. Ako primijetite bilo kakve sumnjive simptome, odmah se obratite veterinaru. Također, važno je održavati higijenu u kokošinjcu kako bi se spriječile bolesti. Čistite prostor redovito, mijenjajte podlogu i osigurajte da su svi dodaci, poput hranilica i pojilica, čisti.

Osim brige o zdravlju, pilići će također trebati prostor za slobodno kretanje. Ako imate mogućnost, omogućite im pristup vanjskom prostoru gdje mogu istraživati i uživati u sunčanju. To ne samo da poboljšava njihovo fizičko zdravlje, već i mentalno. Pilići su društvene životinje i uživaju u interakciji s drugim pilićima.

Kada pilići počnu polagati jaja, bit ćete nagrađeni plodovima svog rada. U prosjeku, pilići počinju polagati jaja u dobi od 5 do 6 mjeseci, ovisno o pasmini. Jaja se mogu prikupljati svaki dan, a možete ih koristiti za vlastite potrebe ili prodavati. Cijena jaja može varirati, ali u prosjeku se kreće oko 3 do 5 eura za desetak jaja, ovisno o kvaliteti i potražnji.

Uzgoj pilića može biti izuzetno nagrađujuće iskustvo, ali zahtijeva predanost i rad. Važno je educirati se i biti spreman na izazove koje donosi ovaj hobi. S vremenom, postat ćete iskusniji i uspješniji u uzgoju pilića, a možda čak i razviti dodatni izvor prihoda. Bez obzira na to želite li uzgajati piliće zbog jaja, mesa ili jednostavno kao kućne ljubimce, uz dobru pripremu i brigu, možete postići uspjeh u ovom predivnom hobiju.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment