1. Početna
  2. Tehnologija & Gadgeti
  3. Kako zavariti mesing TIG postupkom?

Kako zavariti mesing TIG postupkom?

Zavarivanje mesinga TIG postupkom predstavlja jedan od najkvalitetnijih načina zavarivanja ovih legura. Mesing, kao legura bakra i cinka, koristi se u raznim industrijskim i zanatskim aplikacijama zbog svoje odlične otpornosti na koroziju, lakoće obrade i atraktivnog izgleda. Ovaj članak pruža detaljan pregled tehnike zavarivanja mesinga pomoću TIG (Tungsten Inert Gas) postupka, koji je poznat po svojoj preciznosti i kontroli tijekom zavarivanja.

Jedna od ključnih prednosti TIG zavarivanja jest mogućnost zavarivanja raznih materijala, uključujući mesing. U procesu zavarivanja, koristi se nefiksni tungsten elektrod, koja se ne troši, dok zaštitni plin, obično argon, štiti zavar od vanjskih utjecaja. Ova metoda zavarivanja omogućuje korisniku visok stupanj kontrole nad postupkom, što je posebno važno kada se radi s materijalima koji su osjetljivi na prekomjerno zagrijavanje ili deformacije.

Priprema materijala za zavarivanje mesinga vrlo je važna. Prvo, potrebno je očistiti površinu koja će se zavarivati. To uključuje uklanjanje svih nečistoća, ulja, prašine i oksidacije. Ova priprema osigurava kvalitetniji zavar, jer bilo kakve nečistoće mogu utjecati na prianjanje i čvrstoću zavara. Nakon čišćenja, preporučuje se da se rubovi koji će se zavarivati lagano obrube kako bi se stvorila bolja šupljina za zavarivanje i omogućila bolja penetracija zavara.

Za TIG zavarivanje mesinga, odabir odgovarajuće elektrode i žice za punjenje također je ključan. U pravilu, koristi se ER CuZn37 žica za punjenje. Ova žica sadrži 37% cinka i 63% bakra, a optimalna debljina žice ovisi o debljini materijala koji se zavaruje. Prilikom odabira elektrode, tungsten elektrode promjera 1,6 mm su najčešće korištene za mesing.

Postavke zavarivača također igraju značajnu ulogu u procesu. Preporučena struja za TIG zavarivanje mesinga obično se kreće između 60 i 120 Ampera, ovisno o debljini materijala. Niža struja može se koristiti za tanje materijale, dok su deblji materijali obično zavareni većim strujama. Također, postavke plina trebaju biti u rasponu od 10 do 15 litara u minuti kako bi se osigurala pravilna zaštita zavarene površine.

Kada se zavarivanje počne, važno je održavati stalnu brzinu i kut elektrode, kako bi se izbjegle greške kao što su provale ili slabi zavari. Preporučuje se da se zavarivanje izvodi u kontinuiranim pokretima, s laganim pomicanjem prema naprijed, dok se istovremeno dodaje žica za punjenje. Ova tehnika pomaže u održavanju ravnomjernog rasporeda topline i sprečava prekomjerno zagrijavanje materijala.

Nakon završetka zavarivanja, važno je pustiti da se zavar ohladi prirodnim putem. Brzo hlađenje može uzrokovati pucanje zavara ili deformaciju materijala. Kada se zavar ohladi, preporučuje se provesti vizualnu inspekciju zavara kako bi se osiguralo da nema pukotina, pora ili drugih nepravilnosti. U nekim slučajevima, može biti potrebno dodatno brušenje ili poliranje zavara kako bi se postigao željeni izgled ili funkcionalnost.

U zaključku, zavarivanje mesinga TIG postupkom je vrlo precizna i kontrolirana tehnika koja omogućava postizanje visokokvalitetnih zavara. Uz pravilnu pripremu, odabir materijala i postavki, kao i pažljivo izvođenje postupka, može se postići iznimna kvaliteta zavara koja će zadovoljiti i najzahtjevnije standarde. Ova metoda zavarivanja idealna je za razne primjene, od industrijskih do umjetničkih, i pruža izvrsne rezultate u radu s mesingom.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment