1. Početna
  2. Edukacija & Učenje
  3. Kakva je morfologija bajke Vladimira Propa?

Kakva je morfologija bajke Vladimira Propa?

Morfologija bajke, koncept koji je razvio ruski folklorist Vladimir Propp, predstavlja analitički pristup proučavanju bajki i njihovih strukturalnih elemenata. Propp je u svojoj knjizi “Morphology of the Folktale” (Morfologija bajke) iz 1928. godine postavio temelje za istraživanje bajki kroz analizu njihovih sastavnih dijelova, odnosno funkcija koje likovi i elementi priče obavljaju. Ovaj pristup omogućava sistematično razmatranje bajki kao formi umjetničkog izraza i doprinosi našem razumijevanju folklora kao kulturnog fenomena.

Propp je analizirao više od 100 bajki iz ruskog folklora i otkrio da gotovo sve bajke dijele određene zajedničke strukture i funkcije. Njegova analiza rezultirala je identificiranjem 31 funkcije koje su prisutne u bajkama, od kojih svaka ima specifičnu ulogu u razvoju narativa. Ove funkcije uključuju radnje poput “nedostatka” (npr. gubitak, otmica), “pomoći” (npr. dolazak čarobnjaka ili pomagača), “borbe” i “pobjede” (npr. sukob između junaka i zmaja), kao i završne funkcije poput “kraljevstva” ili “sretne završetka”.

Jedan od ključnih elemenata Proppove teorije je i pojam “junaka”. U njegovoj analizi, Propp je identificirao nekoliko tipičnih uloga koje likovi u bajkama igraju, poput junaka, protivnika, pomagača, donora i princeze. Ove uloge omogućuju nam da shvatimo kako se različiti likovi međusobno povezuju i kako doprinose razvoju priče. Na primjer, junak obično kreće na putovanje kako bi prevladao prepreke, dok mu pomagači pomažu u ostvarivanju ciljeva, a protivnici mu postavljaju izazove.

Proppova morfologija bajke ne samo da pruža okvir za analizu bajki, već i omogućava usporedbu različitih kultura i tradicija. Naime, mnoge bajke iz različitih dijelova svijeta, iako se razlikuju u detaljima i specifičnostima, dijele slične strukturalne elemente. Ova univerzalnost bajkovitih formi otvara vrata za daljnja istraživanja i analize, omogućavajući proučavanje temeljnih ljudskih iskustava i arhetipova koji se pojavljuju u pričama.

Osim toga, Proppova teorija ima značajnu primjenu u modernoj analizi književnosti i filma. Mnogi suvremeni pisci i scenaristi koriste Proppove principe kako bi konstruirali svoje priče i likove, osiguravajući da njihovi narativi imaju određenu strukturalnu koherentnost. Ovaj pristup pomaže autorima da izgrade snažne, prepoznatljive junake i zaplete koji rezoniraju s publikom.

Uloga morfologije bajke također se može prepoznati u obrazovnim kontekstima. Učenici i studenti često se potiču na analizu bajki kroz Proppovu prizmu, što im pomaže razumjeti osnovne elemente pripovijedanja i razvijati vlastite vještine naracije. Ova praksa potiče kreativnost i kritičko razmišljanje, što su ključne vještine u suvremenom obrazovanju.

U zaključku, morfologija bajke Vladimira Proppa predstavlja značajan doprinos proučavanju folklora i književnosti. Njegova analiza strukturnih elemenata bajki omogućava nam dublje razumijevanje narativa, likova i funkcija koje oni obavljaju. Ovaj pristup ne samo da otkriva univerzalne obrasce u pričama, već također pruža alate za stvaranje i analizu novih narativa u različitim medijima. Proppova teorija ostaje relevantna i danas, inspirirajući nove generacije pisaca, istraživača i učenika.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment