1. Početna
  2. Kuhanje & Recepti
  3. Kiselo tijesto – kako napraviti?

Kiselo tijesto – kako napraviti?

Kiselo tijesto je jedan od najstarijih i najprirodnijih načina za pripremu kruha, a njegovo korištenje datira još iz doba naših predaka. Ovaj članak će vas provesti kroz proces izrade kiselog tijesta, kao i objasniti zašto je to tijesto toliko popularno među ljubiteljima pečenja. Ako ste ikada razmišljali kako napraviti kiselo tijesto, ovaj vodič je savršen za vas.

Prvo, potrebno je razumjeti što je kiselo tijesto. Kiselo tijesto je prirodni fermentirani proizvod koji se dobiva miješanjem brašna i vode, uz dodavanje divljih kvasaca i bakterija mliječne kiseline koji se nalaze u zraku i na površinama. Ovaj proces fermentacije stvara jedinstveni okus i teksturu kruha, a istovremeno omogućava tijestu da postane lakše probavljivo.

Kako biste započeli s izradom kiselog tijesta, potrebno je pripremiti starter, koji je osnova za fermentaciju. Za to će vam trebati samo dva sastojka: brašno i voda. Najbolje je koristiti integralno pšenično brašno, no možete koristiti i raženo ili bijelo brašno. U prvom koraku, u zdjeli pomiješajte 100 grama brašna s 100 mililitara mlake vode. Dobro promiješajte dok ne dobijete glatku smjesu.

Nakon što ste pripremili smjesu, pokrijte je kuhinjskom krpom ili plastičnom folijom i ostavite na toplom mjestu, najbolje oko 24 °C. Ovaj proces će trajati nekoliko dana, tijekom kojih će se razvijati kvasci i bakterije. Svaki dan, dodajte još 100 grama brašna i 100 mililitara vode u starter, dobro promiješajte i ponovno pokrijte. Nakon otprilike 5 do 7 dana, vaš starter bi trebao postati pjenast, povećati svoj volumen i imati kiselkast miris. To znači da je spreman za korištenje.

Jednom kada je starter spreman, možete započeti s izradom kiselog tijesta. Za to će vam trebati 500 grama brašna, 300 mililitara vode, 100 grama kiselog startera i 10 grama soli. U velikoj zdjeli pomiješajte brašno i vodu te ostavite smjesu da odstoji 30 minuta. Ovaj postupak se zove autoliza i pomaže u razvoju glutena, što rezultira boljom teksturom kruha.

Nakon 30 minuta, dodajte starter i sol u smjesu. Dobro promiješajte rukama ili drvenom kuhačom dok se svi sastojci ne sjedine. Tijesto će biti ljepljivo, ali to je normalno. Prebacite tijesto na radnu površinu i počnite ga mijesiti. Mijesite tijesto oko 10 minuta dok ne postane glatko i elastično.

Kada je tijesto spremno, stavite ga u lagano nauljenu zdjelu i pokrijte krpom. Ostavite da se diže na toplom mjestu otprilike 4 do 6 sati, ili dok ne udvostruči svoj volumen. Tijekom ovog vremena, možete nekoliko puta provesti postupak ‘stretch and fold’, gdje ćete izvući rubove tijesta prema sredini, što pomaže u razvoju strukture.

Nakon što se tijesto diglo, prebacite ga na pobrašnjenu površinu i oblikujte ga u željeni oblik. Možete ga staviti u košaru za dizanje ili na pleh obložen papirom za pečenje. Pokrijte tijesto i ostavite ga da se diže još 1 do 2 sata. U međuvremenu, zagrijte pećnicu na 250 °C i stavite kamen za pečenje ili posudu s vodom kako biste stvorili paru prilikom pečenja.

Kada je tijesto spremno, pažljivo ga prebacite na vrući kamen ili pleh i pecite ga 30 do 40 minuta, ili dok ne dobije zlatno smeđu boju. Kada je kruh gotov, izvadite ga iz pećnice i ostavite da se hladi na rešetki. Kiselo tijesto se može poslužiti s raznim namazima ili kao prilog uz razna jela, a njegov okus će vas oduševiti.

U ovom članku smo obradili osnovne korake u pripremi kiselog tijesta. Iako proces može izgledati zahtjevno, s malo strpljenja i prakse, brzo ćete postati vrsni pekar. Kiselo tijesto nije samo zdrava alternativa običnom kruhu, već i izvrsna prilika za eksperimentiranje s okusima i teksturama. Uživajte u pečenju i bon appétit!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment