Plijesan, poznata i kao schimmel na njemačkom jeziku, može biti ozbiljan problem u domaćinstvima. Ne samo da može uzrokovati oštećenje imovine, već i negativno utjecati na zdravlje ljudi koji borave u zaraženim prostorijama. U mnogim zemljama postoji obveza prijavljivanja prisutnosti plijesni, posebno u kontekstu iznajmljivanja stanova ili poslovnih prostora. U ovom članku istražit ćemo obvezu prijavljivanja plijesni zdravstvenim uredima i kako se to odnosi na korisnike u Hrvatskoj.
Kada govorimo o plijesni, važno je razumjeti da se radi o gljivicama koje se mogu razviti u vlažnim i tamnim uvjetima. Njihov rast često se može primijetiti u kupaonicama, kuhinjama ili u prostorijama gdje postoji curenje vode. Osim što plijesan može uzrokovati neugodne mirise, ona može izazvati i razne zdravstvene probleme, osobito za osobe s respiratornim bolestima, alergijama ili oslabljenim imunološkim sustavom.
U mnogim zemljama, uključujući Njemačku, postoji meldepflicht ili obveza prijavljivanja prisutnosti plijesni. To znači da ako iznajmljivač ili stanar primijeti plijesan u stanu, dužan je to prijaviti nadležnim zdravstvenim tijelima. U Hrvatskoj, iako ne postoji izravna zakonska obveza za prijavljivanje plijesni, preporučuje se da se to učini, posebno ako se radi o iznajmljivanju.
Prijavljivanje plijesni zdravstvenim uredima može biti ključno za zaštitu zdravlja stanara. Kada se plijesan prijavi, zdravstveni inspektori mogu doći na pregled i procijeniti razinu zagađenja. U slučajevima kada se utvrdi ozbiljna prisutnost plijesni, mogu se poduzeti odgovarajuće mjere, uključujući preporuke za sanaciju prostora ili, u ekstremnim slučajevima, zabranu korištenja prostora dok se problem ne riješi.
Osim prijavljivanja plijesni, važno je i poduzeti mjere opreza kako bi se spriječio njen rast. Ovo uključuje redovito provjetravanje prostorija, korištenje odvlaživača zraka, popravak curenja i osiguranje da su svi prostori dobro izolirani. U slučaju da se plijesan već razvila, potrebno je odmah poduzeti mjere za njeno uklanjanje. U nekim slučajevima, možda će biti potrebno angažirati stručnjake za sanaciju plijesni, što može predstavljati dodatne troškove.
Troškovi sanacije plijesni variraju ovisno o opsegu problema. U prosjeku, cijene za profesionalne usluge mogu se kretati od 500 do 2000 eura, ovisno o veličini prostora i težini zagađenja. Ovo može biti značajan trošak, ali je bitan za očuvanje zdravlja i sigurnosti svih stanara.
Ukratko, iako Hrvatska možda ne propisuje izravnu obvezu prijavljivanja plijesni, preporučuje se da se svaka prisutnost plijesni prijavi zdravstvenim vlastima. Time se ne samo štite stanari, nego i pomaže u očuvanju imovine. Uvijek je bolje spriječiti nego liječiti, stoga je važno biti svjestan potencijalnih problema s plijesni i poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se osiguralo zdravo i sigurno okruženje za život.