1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Koje je cjepivo za hripavac?

Koje je cjepivo za hripavac?

Hripavac, poznat i kao pertusis, ozbiljna je bakterijska infekcija koja utječe na dišne puteve, a najviše pogađa novorođenčad i malu djecu. Ova bolest uzrokuje teške napade kašlja, koji se mogu trajati nekoliko tjedana, a ponekad i mjesecima, te može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući upalu pluća, napade i u rijetkim slučajevima, smrtnost. Stoga je važno razumjeti kako se zaštititi od ove bolesti, a najbolji način je cijepljenje.

Cjepivo protiv hripavca dio je rutinskog cijepljenja djece. U Hrvatskoj se koristi DTPa cjepivo, koje štiti od difterije, tetanusa i hripavca. Ovo je trovalentno cjepivo koje se daje djeci u nekoliko doza, počevši od 2 mjeseca starosti. Prva doza se daje u dobi od 2 mjeseca, a zatim slijede doze u razmacima od 4 do 6 tjedana, sve do 18. mjeseca života. Nakon toga, dodatna doza se obično daje u dobi od 5 do 6 godina.

Osim osnovnog cijepljenja, preporučuju se i revakcinacije. U tinejdžerskoj dobi, odnosno u dobi od 11 do 18 godina, preporučuje se primanje boostera, koji je dodatna doza cjepiva koja pomaže održavanju imuniteta na visokoj razini. Ova revakcinacija je posebno važna za adolescente koji će postati roditelji, kako bi se smanjio rizik od prijenosa hripavca na novorođenčad.

Cjepivo protiv hripavca je vrlo učinkovito. Nakon primanja svih doza, više od 85% djece razvije zaštitu od bolesti. Međutim, kao i kod svih cjepiva, postoji mogućnost nuspojava. Najčešće nuspojave uključuju blagu bol ili crvenilo na mjestu uboda, umor, groznicu ili osip. Teže nuspojave su rijetke, ali se mogu javiti. Zbog toga se uvijek preporučuje konzultacija s pedijatrom ili liječnikom prije cijepljenja.

Pored cijepljenja djece, važno je da se i odrasli cijepe, osobito oni koji dolaze u kontakt s malom djecom. Odrasli koji nisu cijepljeni ili koji su primili cjepivo prije više od 10 godina trebali bi razmotriti primanje booster doze. To je posebno važno za trudnice, koje bi trebale primiti booster tijekom trudnoće, obično između 27. i 36. tjedna, kako bi prenijele zaštitu na svoje novorođenče.

Osim cijepljenja, postoje i druge mjere zaštite koje se mogu poduzeti za sprečavanje širenja hripavca. To uključuje izbjegavanje bliskog kontakta s osobama koje su zaražene, redovito pranje ruku i izbjegavanje gužvi tijekom epidemija. U slučaju simptoma hripavca, važno je odmah se javiti liječniku, kako bi se postavila dijagnoza i, ako je potrebno, započelo liječenje.

U posljednje vrijeme, posebno u nekim zemljama, primijećen je porast broja slučajeva hripavca. Ovo se često povezuje s padom stope cijepljenja zbog dezinformacija o cjepivima i straha od nuspojava. Stoga je važno educirati se o važnosti cijepljenja i njegovim prednostima, kako bi se zaštitili ne samo vlastito zdravlje, već i zdravlje zajednice. Cijepljenje je jedan od najučinkovitijih načina za kontrolu zaraznih bolesti i sprječavanje epidemija.

U zaključku, cjepivo protiv hripavca je ključno za zaštitu zdravlja djece i odraslih. Redovito cijepljenje i revakcinacija mogu spriječiti širenje ove ozbiljne bolesti i zaštititi najranjivije članove društva, poput novorođenčadi. Obavezno se posavjetujte s liječnikom o cijepljenju i osigurajte da vi i vaša djeca budete zaštićeni od hripavca.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment