1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Koje su bolesti presadnica graška?

Koje su bolesti presadnica graška?

Presadnice graška su često izložene različitim bolestima koje mogu značajno utjecati na njihov rast, razvoj i konačni prinos. U ovom članku ćemo istražiti najčešće bolesti koje zahvaćaju presadnice graška, kako ih prepoznati, spriječiti te kako se boriti protiv njih. Grašak, kao popularna povrtna kultura, zahtijeva pažljivu njegu i pravilan pristup kako bi se osigurala zdrava i plodna berba.

Jedna od najčešćih bolesti koja može napasti presadnice graška je pepelnica. Ova gljivična bolest se manifestira kao bijela praškasta prevlaka na listovima, stabljikama i mahunama. Pepelnica se najčešće javlja u uvjetima visoke vlažnosti i niske temperature. Kako bi se spriječila pojava pepelnice, preporučuje se odabrati otporne sorte graška, izbjegavati prekomjerno zalijevanje i osigurati dobru cirkulaciju zraka oko biljaka. U slučaju pojave bolesti, potrebno je ukloniti zaražene dijelove biljaka i primijeniti odgovarajuće fungicide.

Druga važna bolest koja može pogoditi presadnice graška je siva plijesan, poznata i kao Botrytis. Ova bolest se najčešće pojavljuje u uvjetima visoke vlažnosti i slabog protoka zraka. Siva plijesan može uzrokovati truljenje cvjetova, plodova i stabljika. Kako bi se spriječila pojava sive plijesni, potrebno je održavati pravilnu udaljenost između biljaka, redovito uklanjati bolesne dijelove te primjenjivati fungicide kada je to potrebno.

Osim gljivičnih bolesti, presadnice graška mogu biti pogođene i virusima. Virus mozaika graška, na primjer, može uzrokovati žutilo i deformaciju listova, što znatno smanjuje prinos. Ova bolest se prenosi putem insekata, posebno ušiju. Prevencija uključuje kontrolu populacija insekata, korištenje otpornijih sorti te izbjegavanje sadnje u blizini zaraženih biljaka. Ako se virus već pojavio, zaražene biljke treba ukloniti kako bi se spriječilo širenje virusa na zdrave primjerke.

Još jedna bolest koja može utjecati na presadnice graška je trulež korijena, uzrokovana gljivicama poput Phytophthora i Pythium. Ove gljivice napadaju korijenje biljaka, uzrokujući propadanje i smanjenje rasta. Zaražene biljke često pokazuje žute listove i slabiji rast. Prevencija ove bolesti uključuje dobru drenažu tla, izbjegavanje prekomjernog zalijevanja i rotaciju usjeva. U slučaju pojave truleži korijena, može biti potrebno primijeniti fungicide specifične za ove patogene.

Bitno je napomenuti da je prevencija ključna kada je riječ o bolestima presadnica graška. Osim odabira otpornijih sorti, pravilna njega tla, pravilno zalijevanje i održavanje čiste okoline oko biljaka mogu značajno smanjiti rizik od bolesti. Uvijek je preporučljivo koristiti kvalitetne sjemenke i presadnice kako bi se smanjila mogućnost bolesti. Također, redovito praćenje stanja biljaka i brzo djelovanje u slučaju sumnje na bolest može pomoći u očuvanju zdravlja usjeva.

U zaključku, bolesti presadnica graška su ozbiljan problem s kojim se vrtlari moraju suočiti. Razumijevanje ovih bolesti, njihovih uzroka i načina prevencije ključno je za uspješan uzgoj graška. Ulaganje u kvalitetne sjemenke, pravilna njega i pravovremena intervencija mogu značajno doprinijeti zdravlju i produktivnosti vaših presadnica graška. Ako želite uživati u plodovima vlastitog rada, svakako obratite pažnju na zdravlje svojih biljaka i pravilan odgovor na bolesti koje ih mogu napasti.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment