1. Početna
  2. Financije & Pravo
  3. Koje su glavne političke stranke u Velikoj Britaniji?

Koje su glavne političke stranke u Velikoj Britaniji?

Političke stranke u Velikoj Britaniji igraju ključnu ulogu u oblikovanju političkog sustava i donošenju odluka koje utječu na svakodnevni život građana. Velika Britanija ima višestranački sustav, što znači da postoji nekoliko značajnih političkih stranaka koje se natječu za vlast na nacionalnoj i lokalnoj razini. U ovom članku detaljno ćemo istražiti glavne političke stranke, njihovu povijest, ideologiju i ulogu u britanskoj politici.

Jedna od najstarijih i najutjecajnijih političkih stranaka u Velikoj Britaniji je Konzervativna stranka, osnovana 1834. godine. Konzervativci su tradicionalno stranka desnog centra koja se zalaže za slobodno tržište, smanjenje poreza i privatizaciju javnih usluga. Njihova politika često naglašava važnost nacionalne sigurnosti i tradicionalnih vrijednosti. Konzervativna stranka bila je na vlasti u različitim razdobljima, a najnoviji primjer je premijer Boris Johnson koji je preuzeo vlast 2019. godine.

Druga dominantna stranka je Laburistička stranka, koja je osnovana 1900. godine kao odgovor na potrebe radničke klase. Laburisti se obično smatraju strankom lijevog centra i fokusiraju se na socijalnu pravdu, jednakost i javne usluge. Njihova politika uključuje povećanje poreza na bogate i jačanje socijalne zaštite. Laburistička stranka je bila na vlasti tijekom raznih razdoblja, uključujući vladavinu Tonyja Blaira od 1997. do 2007. godine, kada je provedena značajna reforma javnog sektora.

Osim ovih dviju glavnih stranaka, postoji i niz manjih stranaka koje također igraju značajnu ulogu u britanskoj politici. Liberalno-demokratska stranka, koja je nastala 1988. godine spajanjem Liberalne stranke i SDP-a, zalaže se za građanske slobode, ljudska prava i održivo gospodarstvo. Iako su imali manju ulogu u britanskoj politici u posljednjih nekoliko godina, bili su dio koalicijske vlade s Konzervativnom strankom od 2010. do 2015. godine.

Stranka neovisnosti Ujedinjenog Kraljevstva (UKIP) osnovana je 1993. godine i postala je poznata po svom stavu protiv članstva Velike Britanije u Europskoj uniji. UKIP je igrao značajnu ulogu u referendumu o Brexitu 2016. godine, potičući građane na glasanje za izlazak iz EU. Iako su nakon referenduma izgubili na značaju, ostavili su snažan utisak na britansku politiku.

U Škotskoj se nalazi Škotska nacionalna stranka (SNP), koja se zalaže za neovisnost Škotske i jaču autonomiju. SNP je postao dominantna stranka u Škotskom parlamentu i aktivno radi na promicanju ideje o novom referendumu o neovisnosti. Ova stranka je također naglasila važnost socijalne pravde i ekološke održivosti.

U Walesu, Plaid Cymru predstavlja interese velške nacije i zalaže se za jaču autonomiju i promociju velškog jezika i kulture. Ova stranka također se fokusira na pitanja kao što su obrazovanje i zdravstvena skrb na lokalnoj razini.

Uz navedene stranke, postoji i niz manjih stranaka koje su specijalizirane za određena pitanja, poput Zelenih koji se fokusiraju na ekološke politike i održivost, kao i stranke koje predstavljaju manjinske zajednice i regionalne interese.

Konačno, političke stranke u Velikoj Britaniji suočavaju se s izazovima modernog doba, uključujući promjene u biračkom tijelu, rast populizma i promjene u društvenim normama. S obzirom na to da se politička scena stalno mijenja, važno je pratiti razvoj i prilagodbe koje stranke poduzimaju kako bi zadovoljile potrebe svojih birača. Ove stranke igraju ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti Velike Britanije, a njihova sposobnost prilagodbe i inovacije bit će ključna za njihov opstanak u nadolazećim godinama.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment