U Hrvatskoj, sport se smatra važnim dijelom društvenog života, a s obzirom na to, zakonodavstvo je uspostavilo određene okvire i regulative koje se odnose na sportaše, osobito amatere. Članak 85. zakona o sportu donosi specifične odredbe o naknadama koje se mogu isplaćivati sportašima amaterima. Ove naknade su važne za potporu sportašima koji se natječu, ali ne zarađuju značajne iznose kao profesionalci. U ovom članku istražujemo što točno obuhvaća članak 85. i kako se naknade sportašima amaterima definiraju i primjenjuju.
Članak 85. zakona o sportu propisuje uvjete pod kojima sportaši amateri mogu primati novčane naknade za svoj rad i angažman u sportu. Ove naknade mogu uključivati različite oblike financijske potpore, uključujući troškove putovanja, troškove opreme, kao i naknade za vrijeme provedeno na treninzima i natjecanjima. Važno je naglasiti da sportaši amateri, koji se ne bave sportom profesionalno, često nemaju pristup istim izvorima financiranja kao profesionalni sportaši, što može otežati njihovo sudjelovanje u sportskim aktivnostima.
Prema zakonu, naknade sportašima amaterima mogu se isplaćivati iz različitih izvora. To mogu biti sredstva iz proračuna lokalnih ili državnih tijela, donacije od privatnih osoba ili tvrtki, kao i sredstva koja se prikupljaju kroz organizaciju raznih sportskih događanja. Na taj način, sportaši amateri mogu dobiti potrebna sredstva koja će im omogućiti da nastave s treninzima i natjecanjima, unatoč tome što ne ostvaruju značajne prihode iz sporta.
Osim toga, članak 85. naglašava važnost transparentnosti u vezi s isplatom naknada. Svi izvori financiranja trebaju biti jasno označeni, a sportaši bi trebali biti obaviješteni o uvjetima pod kojima se te naknade isplaćuju. Ova transparentnost je ključna kako bi se izbjegli potencijalni sukobi interesa i osiguralo da svi sportaši amateri imaju jednake mogućnosti i pristup sredstvima. U praksi, ovo može značiti da sportske udruge moraju redovito izvještavati o svojim financijskim aktivnostima i osigurati da su svi sportaši uključeni u proces donošenja odluka o financiranju.
Osim financijskih naknada, članak 85. također može obuhvatiti i druge oblike podrške sportašima amaterima. To može uključivati pristup sportskim objektima, stručnu pomoć u obliku trenera ili fizioterapeuta, kao i edukaciju o pravilnom treniranju i prehrani. Ovakvi oblici podrške mogu biti od velike važnosti za razvoj sportaša amatera i mogu im pomoći da postignu bolje rezultate na natjecanjima.
Unatoč svim prednostima koje članak 85. pruža, postoje i izazovi s kojima se sportaši amateri suočavaju. Na primjer, nedostatak sredstava može ograničiti mogućnosti za sudjelovanje u važnim natjecanjima ili kupovinu potrebne opreme. Osim toga, mnogi sportaši amateri moraju usklađivati svoje sportske aktivnosti s drugim obvezama, poput obrazovanja ili posla, što može dodatno otežati situaciju. Stoga je važno da se nastavi raditi na unaprjeđenju sustava naknada i podrške sportašima amaterima kako bi se osigurala održivost sportskih aktivnosti.
U zaključku, članak 85. zakona o sportu predstavlja ključnu odredbu za sportaše amatera u Hrvatskoj. Omogućava im financijske naknade koje su potrebne za sudjelovanje u sportskim aktivnostima, uz naglasak na transparentnost i jednakost. Unatoč izazovima s kojima se suočavaju, važno je prepoznati značaj i doprinos sportaša amatera te raditi na jačanju sustava podrške koji će im omogućiti da se bave sportom na zdrav i održiv način.