Folna kiselina, poznata i kao vitamin B9, ključna je hranjiva tvar koja igra važnu ulogu u mnogim fiziološkim procesima u tijelu. Ona je posebice važna za sintezu DNA i RNA, kao i za proizvodnju crvenih krvnih stanica. S obzirom na njenu važnost, referentne vrijednosti folne kiseline su od posebnog značaja za zdravlje ljudi, osobito za trudnice i one koje planiraju trudnoću.
Preporučena dnevna doza folne kiseline varira ovisno o dobi, spolu i specifičnim okolnostima kao što su trudnoća ili dojenje. Općenito, za odrasle osobe preporučena dnevna doza iznosi oko 400 mikrograma (µg), dok se tijekom trudnoće ta količina povećava na 600 µg. Tijekom dojenja preporučena doza je 500 µg. Ove vrijednosti su postavljene kako bi se osiguralo da tijelo ima dovoljno folne kiseline za podršku razvoju i održavanju zdravlja.
Folna kiselina je posebno važna u ranoj trudnoći jer pomaže u razvoju neuralne cijevi fetusa, koja se formira u prvih nekoliko tjedana trudnoće. Nedostatak folne kiseline u ovom razdoblju može dovesti do ozbiljnih problema kao što su neuralne cijevi defekti, uključujući spina bifidu i anencefaliju. Stoga se ženama koje planiraju trudnoću savjetuje da započnu s uzimanjem dodataka folne kiseline barem mjesec dana prije začeća i nastave tijekom prvih tromjesečja trudnoće.
Folna kiselina se može naći u raznim namirnicama. Bogati izvori uključuju tamnozeleno povrće poput špinata i brokule, mahunarke, orašaste plodove, sjemenke, jaja i citruse. Osim toga, mnoge zemlje fortificiraju određene žitarice i kruh folnom kiselinom kako bi se osiguralo da populacija prima dovoljnu količinu ovog vitamina. U nekim slučajevima, međutim, čak i uz pravilnu prehranu, može doći do nedostatka folne kiseline, što može biti posljedica problema s apsorpcijom ili povećanih potreba organizma.
Simptomi nedostatka folne kiseline mogu uključivati umor, slabokrvnost, slabost, a u težim slučajevima može doći do neuroloških problema. Ako se sumnja na nedostatak folne kiseline, liječnik može preporučiti krvne pretrage kako bi se utvrdila razina folne kiseline u krvi. U slučaju nedostatka, liječenje obično uključuje povećanje unosa folne kiseline kroz dodatke ili prehranu.
Osim toga, važno je napomenuti da prekomjeran unos folne kiseline također može imati negativne posljedice. Uzimanje visokih doza dodataka folne kiseline (iznad preporučenih 1000 µg dnevno) može prikriti nedostatak vitamina B12, što može dovesti do ozbiljnih neuroloških problema. Stoga je važno konzultirati se s liječnikom ili nutricionistom prije nego što se odlučite na uzimanje dodataka folne kiseline.
U zaključku, folna kiselina je esencijalni vitamin koji ima ključnu ulogu u zdravlju ljudi. Poznavanje referentnih vrijednosti i važnosti unosa folne kiseline može pomoći u prevenciji potencijalnih zdravstvenih problema. Osobe, posebno trudnice i žene koje planiraju trudnoću, trebaju se pobrinuti da unose dovoljno folne kiseline kako bi osigurale zdrave ishode za sebe i svoje buduće potomstvo. Razgovor s liječnikom o individualnim potrebama i mogućim dodacima može biti od velike pomoći za održavanje optimalnog zdravlja.