Synth pop, žanr koji je u 1980-im godinama stekao popularnost, doživio je svojevrsni revival tijekom 2010-ih. Ovaj glazbeni stil, koji se oslanja na sintisajzere i elektroničke instrumente, nastavlja privlačiti pažnju slušatelja i izvođača. Mnoge su grupe i umjetnici tijekom ove dekade preuzeli synth pop elemente, stvarajući glazbu koja kombinira nostalgične tonove s modernim zvukovima. U nastavku ćemo istražiti nekoliko ključnih bendova i umjetnika koji su oblikovali synth pop scenu tijekom 2010-ih.
Jedan od najistaknutijih bendova koji su se pojavili tijekom ove dekade je CHVRCHES. Ovaj škotski trio, čiji su članovi Lauren Mayberry, Iain Cook i Martin Doherty, brzo su privukli pažnju svojom kombinacijom emotivnog vokala i zaraznih sintetičkih melodija. Njihovi albumi poput ‘The Bones of What You Believe’ i ‘Every Open Eye’ osvojili su srca publike i kritičara, a pjesme poput ‘The Mother We Share’ postale su himne generacije. CHVRCHES su svoju glazbu obogatili elementima popa, indie rocka i elektronike, stvarajući jedinstveni zvuk koji je postao zaštitni znak njihova stvaralaštva.
Još jedan bend koji je značajno utjecao na synth pop scenu su Grimes. Claire Boucher, poznatija kao Grimes, postala je sinonim za eksperimentiranje u glazbi, miješajući synth pop s različitim žanrovima poput dream popa, R&B-a i industriala. Njezin album ‘Art Angels’ iz 2015. godine predstavljao je vrhunac njezine karijere, a pjesme poput ‘Flesh Without Blood’ i ‘Kill V. Maim’ pokazale su njezinu sposobnost da stvara zarazne hitove koji su istovremeno kompleksni i pristupačni. Grimes je također poznata po svom vizualnom identitetu, koji se odražava u njezinim glazbenim spotovima i nastupima, čime dodatno pridonosi popularnosti synth popa.
Osim CHVRCHES i Grimes, tu je i La Roux, britanski synth pop projekt Elly Jackson. Njezin samostalni rad u 2010-im, posebno album ‘Trouble in Paradise’, pokazuje povratak njezina karakterističnog zvuka, s hitovima poput ‘Let Me Down Gently’ koji su osvajali radijske etere. La Roux je poznata po svom snažnom vokalu i jedinstvenom stilu, koji se također oslanja na retro synth pop utjecaje, ali ga prilagođava suvremenim standardima.
Još jedan značajan igrač na synth pop sceni 2010-ih bio je Future Islands. Ovaj bend iz Marylanda stekao je široku popularnost zahvaljujući svom energičnom nastupu i emotivnom vokalu Samuela T. Herringa. Njihov album ‘Singles’ iz 2014. godine, s hitom ‘Seasons (Waiting on You)’, pokazao je kako synth pop može biti povezan s dubokim emocijama i osobnim pričama. Herringov jedinstveni stil pjevanja, zajedno s bogatom produkcijom, učinio je Future Islands jednim od najomiljenijih bendova u ovom žanru.
Pored navedenih izvođača, postoji i čitav niz drugih umjetnika koji su doprinijeli razvoju synth popa u 2010-ima. Bendovi kao što su Hot Chip, M83 i Empire of the Sun donijeli su svoje jedinstvene pristupe ovom žanru, svaki sa svojim specifičnim zvukom i stilom. M83, na primjer, poznati su po svojoj grandioznoj produkciji i emotivnim melodijama, dok je Empire of the Sun poznat po svom vizualno bogatom identitetu i zaraznim hitovima.
U zaključku, synth pop bendovi iz 2010-ih ostavili su značajan trag na glazbenoj sceni. Njihova sposobnost kombiniranja retro zvukova s modernim elementima doprinijela je popularnosti ovog žanra, a izvođači poput CHVRCHES, Grimes, La Roux i Future Islands pokazali su kako synth pop može biti raznolik i emotivan. Dok se glazbena scena nastavlja razvijati, sigurno je da će synth pop nastaviti utjecati na nove generacije umjetnika i obogaćivati našu glazbenu kulturu.