U Europskoj uniji, regulative vezane uz teretna vozila sve su strože, a zabrane koje se odnose na njih postavljaju se s ciljem zaštite okoliša, sigurnosti na cestama i poboljšanja kvalitete života u urbanim sredinama. Ove zabrane variraju od države do države, no postoje zajednički trendovi i pravila koja se primjenjuju u cijeloj EU.
Jedna od najvažnijih zabrana odnosi se na emisije ispušnih plinova. EU je postavila ambiciozne ciljeve za smanjenje emisija CO2, a to se posebno odnosi na teretna vozila koja često koriste starije i manje ekološki prihvatljive motore. Zbog toga su mnoge zemlje uvele zabrane za ulazak teretnih vozila s visokim emisijama u određena urbana područja ili u vrijeme kada je zagađenje zraka posebno visoko. Na primjer, gradovi poput Pariza, Berlina i Amsterdama imaju stroga pravila koja reguliraju pristup teretnim vozilima u središnjim dijelovima grada.
Osim zabrana vezanih uz emisije, postoje i ograničenja za teretna vozila koja se odnose na određene dane u tjednu ili na praznike. Mnoge države članice EU imaju zakone koji zabranjuju vožnju teških teretnih vozila tijekom vikenda ili na državne praznike kako bi se smanjila prometna gužva i povećala sigurnost na cestama. Ove zabrane mogu se razlikovati ovisno o težini vozila i vrsti ceste, pa je bitno da vozači budu upoznati s pravilima koja se primjenjuju u zemljama kroz koje prolaze.
Još jedan aspekt zabrana za teretna vozila u EU jest ograničenje brzine. U mnogim zemljama, teretna vozila imaju niža ograničenja brzine u odnosu na osobna vozila. Ova pravila su uvedena kako bi se smanjila opasnost od nesreća, s obzirom na to da su teretna vozila veća i teža, što ih čini manje upravljivima u slučaju izvanrednih situacija. Na primjer, u Njemačkoj, teretna vozila su ograničena na 80 km/h na autocestama, dok su osobna vozila slobodna voziti brže na dijelovima autocesta bez ograničenja.
Osim fizičkih ograničenja, EU također nastoji smanjiti zagađenje iz teretnog prometa kroz poticanje korištenja alternativnih izvora energije. Ovo uključuje subvencioniranje električnih i hibridnih teretnih vozila, kao i razvoj infrastrukture za punjenje ovih vozila. Mnoge zemlje članice već su uvele poticaje za poduzeća koja se odluče za obnovljive izvore energije, što dodatno smanjuje negativan utjecaj teretnog prometa na okoliš.
Za vozače teretnih vozila, važno je biti informiran o svim važećim zakonima i regulativama. Nepridržavanje zakona može dovesti do visokih novčanih kazni, a u nekim slučajevima i do oduzimanja dozvola ili vozila. Stoga je preporučljivo redovito provjeravati informacije o zabrana i pravilima koja se odnose na teretni promet, posebno prilikom putovanja kroz različite države članice EU.
Kao zaključak, zabrane za teretna vozila u EU imaju za cilj zaštitu okoliša, sigurnost na cestama i poboljšanje kvalitete života. S obzirom na to da se propisi često mijenjaju i prilagođavaju, važno je za vozače i poduzeća koja se bave transportom da budu u toku s najnovijim pravilima kako bi izbjegli probleme i kazne. Ulaganje u ekološki prihvatljive tehnologije i pridržavanje zakona neće samo pomoći u očuvanju okoliša već će također doprinijeti sigurnijem i učinkovitijem prometu.