1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Koje voćke se sade na jesen?

Koje voćke se sade na jesen?

Jesensko razdoblje pruža odličnu priliku za sadnju voćaka, a mnogi vrtlari i ljubitelji prirode smatraju jesen najboljim vremenom za takve aktivnosti. Sadnja voćaka na jesen omogućuje biljkama da se ukorijene i prilagode novom okruženju prije nego što nastupe zimski mjeseci. Tijekom jeseni, tlo je obično dovoljno vlažno, što olakšava proces ukorjenjivanja. U ovom članku razmotrit ćemo koje voćke se mogu saditi u ovom razdoblju, njihove prednosti te savjete za uspješan rast.

Jedna od najpopularnijih voćaka koja se sadi na jesen su jabuke. Jabuke su izuzetno prilagodljive i mogu rasti u različitim vrstama tla. Jesenska sadnja jabuka omogućuje mladim stablima da se ukorijene i pripreme za proljetni rast. Osim toga, mnoge sorte jabuka su otporne na hladnoću, što ih čini idealnima za sadnju u jesen. Prilikom sadnje, važno je odabrati sortu koja je prilagođena vašem klimatskom području i tlu. Jabuke zahtijevaju sunčane pozicije i dobro drenirano tlo.

Osim jabuka, kruške su također odličan izbor za jesenju sadnju. One se također dobro ukorjenjuju tijekom hladnijih mjeseci i mogu podnijeti niske temperature. Prilikom sadnje krušaka, važno je osigurati dovoljno prostora za rast, jer ova stabla mogu postati prilično velika. Osim što su ukusne, kruške su i izuzetno hranjive, bogate vlaknima i vitaminima.

Trešnje su još jedna voćka koja se može saditi u jesen. Iako su osjetljive na hladnoću, određene sorte trešanja mogu se uspješno saditi u jesen i dobro podnose zimske uvjete. Važno je posaditi ih na sunčanom mjestu s dobrom drenažom. Trešnje su popularne zbog svog slatkog okusa i mogu se koristiti u raznim jelima, od kolača do kompotâ.

Šljive su također voćke koje se sade u jesen. One se brzo ukorjenjuju i mogu rasti u različitim uvjetima. Šljive su bogate vitaminima i mineralima, a njihovo voće koristi se u pripremi džemova, sokova i mnogih slastica. Prilikom sadnje šljiva, važno je odabrati sunčano mjesto i osigurati dovoljno prostora za rast.

Osim ovih voćaka, lješnjaci i orasi također se mogu saditi u jesenskom razdoblju. Ove orašaste plodove često se zaboravlja, ali oni mogu donijeti velikodušne urode i dugotrajne koristi. Orasi i lješnjaci se sade u jesen kako bi se ukorijenili prije zime, a njihovo plodonošenje može trajati desetljećima. Ova stabla zahtijevaju dovoljno prostora i sunčano mjesto za optimalan rast.

Sadnja voćaka na jesen ima svoje prednosti, ali također zahtijeva određene pripreme. Prvo, važno je odabrati kvalitetne sadnice koje su zdrave i otporne na bolesti. Prilikom sadnje, tlo treba biti dobro pripremljeno, a korijenje treba biti pažljivo postavljeno kako bi se osigurala pravilna drenaža. Također, preporučuje se dodavanje komposta ili druge organske tvari kako bi se poboljšala plodnost tla.

Nakon sadnje, potrebno je redovito zalijevati biljke kako bi se osigurao pravilan rast i razvoj korijenskog sustava. Tijekom zime, važno je zaštititi mlade sadnice od ekstremnih hladnoća i štetočina. Moguće je koristiti malč ili zaštitu od snijega kako bi se osiguralo da biljke prežive zimske uvjete.

U konačnici, sadnja voćaka na jesen može biti vrlo isplativa i korisna aktivnost. S pravilnim pristupom i pažnjom, voćke zasađene u ovom razdoblju donijet će bogate plodove i užitak za cijelu obitelj. S obzirom na sve prednosti koje jesensko razdoblje donosi, svatko tko voli vrtlarstvo trebao bi razmisliti o sadnji voćaka i uživanju u plodovima vlastitog rada.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment