1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Koji su simptomi epilepsije kod djece?

Koji su simptomi epilepsije kod djece?

Epilepsija je neurološki poremećaj koji se može manifestirati na različite načine, a njezini simptomi mogu varirati od djeteta do djeteta. Ovaj poremećaj može uzrokovati ponavljajuće napadaje, koji mogu uključivati različite vrste simptoma. Razumijevanje simptoma epilepsije kod djece ključno je za pravovremenu dijagnozu i liječenje, a time i za poboljšanje kvalitete života djeteta.

Jedan od najčešćih simptoma epilepsije su napadaji, koji se mogu podijeliti u nekoliko kategorija. Napadaji mogu biti generalizirani, što znači da zahvaćaju cijeli mozak, ili parcijalni, kada su ograničeni na određeni dio mozga. Generalizirani napadaji mogu uzrokovati gubitak svijesti, dok parcijalni napadaji mogu uzrokovati neobične pokrete ili senzacije koje dijete doživljava. U oba slučaja, napadaji mogu biti vrlo alarmantni i uzrokovati zabrinutost kod roditelja.

Tijekom napadaja, dijete može izgubiti svijest i pasti na tlo, pri čemu može doći do nekontroliranih pokreta. Ovi pokreti mogu uključivati trzanje ruku i nogu, grčenje mišića ili čak i povremeno udaranje glavom o tlo. U nekim slučajevima, dijete može osjetiti prednapadajne simptome, poznate kao aura, što može uključivati osjećaj tjeskobe, čudne mirise ili zvukove ili promjene u vidu.

Osim napadaja, djeca s epilepsijom mogu iskusiti i druge simptome koji nisu nužno povezani s napadajima. To mogu biti promjene u ponašanju, poput prekomjerne razdražljivosti, depresije ili anksioznosti. Ovi simptomi mogu biti posljedica samog poremećaja ili reakcije djeteta na stres i strah koji izazivaju napadaji. Roditelji često primjećuju promjene u raspoloženju ili ponašanju svog djeteta, što može biti znak da je dijete pod stresom zbog svog stanja.

Važno je napomenuti da nisu svi napadaji uočljivi. Neka djeca imaju tzv. ‘malene napadaje’, koji se manifestiraju kao kratkotrajni gubici svijesti ili ‘odlazak u trans’. Tijekom ovih napadaja, dijete može izgledati kao da ne reagira na okolinu, a često ih roditelji ne primijete odmah. Ovi napadaji mogu biti zbunjujući jer se ne pojavljuju uvijek sa klasičnim simptomima koji se očekuju kod epilepsije.

Osim fizičkih simptoma, epilepsija može utjecati i na kognitivne sposobnosti djeteta. Djeca s epilepsijom mogu imati poteškoće s učenjem, koncentracijom ili pamćenjem. Ovi problemi mogu biti povezani s učestalosti napadaja ili s lijekovima koji se koriste za kontrolu simptoma. Zbog toga je važno da se djeca s epilepsijom redovito prate i da se osigura odgovarajuća podrška u školskom okruženju.

Roditelji trebaju biti educirani o simptomima epilepsije kako bi mogli pravovremeno reagirati u slučaju napadaja. To uključuje poznavanje prvih koraka koje treba poduzeti tijekom napada, kao što su osiguranje sigurnog okruženja za dijete i izbjegavanje stavljanja predmeta u djetetova usta. Također, važno je znati kada potražiti liječničku pomoć, posebno ako napadaji postanu učestaliji ili se promijene u intenzitetu.

U zaključku, simptomi epilepsije kod djece mogu biti raznoliki i kompleksni. Svako dijete može doživjeti drugačiju kombinaciju simptoma, što zahtijeva individualizirani pristup liječenju i podršci. Razumijevanje ovih simptoma i njihovih potencijalnih posljedica ključno je za roditelje i skrbnike kako bi mogli pružiti najbolju moguću pomoć i podršku svom djetetu. Pravilna dijagnoza i liječenje mogu značajno poboljšati kvalitetu života djeteta s epilepsijom, omogućujući mu da vodi ispunjeniji i aktivniji život.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment