1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Koji su štetnici graška i kako ih suzbiti?

Koji su štetnici graška i kako ih suzbiti?

Graškasti usjevi, poput graška, popularni su među vrtlarima i poljoprivrednicima zbog svoje hranjive vrijednosti i jednostavnosti uzgoja. Međutim, oni su često meta raznih štetnika koji mogu uzrokovati značajne štete. U ovom članku razmotrit ćemo najčešće štetnike graška, njihove znakove prisutnosti te metode suzbijanja koje možete primijeniti kako biste zaštitili svoj usjev.

Jedan od najpoznatijih štetnika graška je graškasti buhač (Nezara viridula). Ovi mali insekti, veličine od 2 do 4 mm, imaju sposobnost skakanja i mogu brzo kolonizirati usjeve. Njihova prisutnost prepoznaje se po oštećenim listovima i plodovima. Graškasti buhač se hrani sokom biljke, što može dovesti do usporenog rasta i smanjenja prinosa.

Osim buhača, tu je i graškasti moljac (Laspeyresia nigricana), čije ličinke prodiru u plodove i uzrokuju njihovo propadanje. Ovi moljci ostavljaju tragove po plodovima, a često se primjećuju i sitne rupice. Za suzbijanje ovih štetnika preporučuje se uklanjanje zaraženih plodova i korištenje feromonskih klopki koje privlače mužjake, čime se smanjuje reprodukcija.

Drugi važan štetnik je zelena uš (Aphis fabae), koja se često pojavljuje na mladim izbojcima i donjim stranama listova. Uši isisavaju sokove iz biljaka, što rezultira deformacijom i slabim rastom. Osim toga, one mogu prenijeti viruse koji dodatno ugrožavaju biljke. Suzbijanje uši može se postići primjenom insekticida ili prirodnih metoda, poput upotrebe parazitskih osa ili korisnih kukaca, kao što su bubamare.

Kada govorimo o štetnicima, ne možemo zaboraviti ni trulež korijena, koja je uzrokovana gljivičnim patogenima. Ova bolest može oslabiti biljku i smanjiti njen prinos. Prevencija se može postići osiguravanjem odgovarajuće drenaže i izbjegavanjem prekomjernog zalijevanja. U slučaju pojave bolesti, preporučuje se uklanjanje zaraženih biljaka i tretiranje tla fungicidima.

Zaštita graška od štetnika također uključuje pravilnu agrotehniku. Rotacija usjeva, održavanje čistoće u vrtu i korištenje otpornijih sorti graška mogu značajno smanjiti rizik od infestacije. Također, sadnja biljaka koje privlače korisne insekte može pomoći u prirodnom suzbijanju štetnika.

U borbi protiv štetnika graška, važno je pratiti stanje usjeva i redovito pregledavati biljke. Rano otkrivanje problema omogućuje brže djelovanje i učinkovitije suzbijanje. Osim toga, uvijek se preporučuje korištenje ekološki prihvatljivih metoda zaštite, kako bi se očuvala ravnoteža u ekosustavu i smanjila upotreba kemikalija u poljoprivredi.

Kao što vidimo, štetnici graška mogu predstavljati značajan izazov, ali uz pravilan pristup i pravovremene mjere, moguće je zaštititi ovaj dragocjeni usjev. Informiranje o štetnicima i njihovom suzbijanju ključno je za uspješan uzgoj graška, bilo u kućnim vrtovima ili na većim poljoprivrednim površinama.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment