1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Koji su suplementi preporučeni tokom dojenja?

Koji su suplementi preporučeni tokom dojenja?

Tokom dojenja, mnoge majke se pitaju o dodatnim nutrijentima i suplementima koje bi mogle uzimati kako bi osigurale da njihovo tijelo, kao i tijelo njihova djeteta, dobije sve potrebne hranjive tvari. Dojenje je posebno razdoblje u životu žene koje zahtijeva dodatnu pažnju prema prehrani, a često se javljaju pitanja o tome koji su suplementi sigurni i korisni. U ovom članku, istražit ćemo koje su preporučene vrste suplemenata tokom dojenja, kako oni mogu pomoći i na što treba obratiti pažnju.

Prvo i najvažnije, važno je napomenuti da bi svaka majka trebala težiti uravnoteženoj i raznolikoj prehrani koja uključuje voće, povrće, cjelovite žitarice, proteine i zdrave masti. Međutim, zbog različitih razloga, uključujući prehrambene preferencije, alergije ili jednostavno nedostatak vremena, nije uvijek lako zadovoljiti sve prehrambene potrebe. U takvim slučajevima, suplementi mogu biti od pomoći.

Jedan od najvažnijih suplemenata za majke koje doje je omega-3 masna kiselina, posebno DHA (dokosaheksaenska kiselina). DHA je esencijalna masna kiselina koja igra ključnu ulogu u razvoju mozga i vida novorođenčeta. Istraživanja su pokazala da adekvatan unos DHA tokom dojenja može pozitivno utjecati na kognitivni razvoj djeteta. Omega-3 masne kiseline mogu se naći u ribljem ulju ili algama, a preporučuje se da majke koje doje razmotre dodatak ovih kiselina, posebno ako ne konzumiraju dovoljno masne ribe.

Osim omega-3 masnih kiselina, vitamin D je još jedan važan suplement koji se preporučuje tokom dojenja. Vitamin D igra ključnu ulogu u apsorpciji kalcija i fosfora, što je bitno za izgradnju kostiju djeteta. Mnoge majke, posebno one koje ne provode dovoljno vremena na suncu, mogu imati nisku razinu vitamina D, stoga je suplementacija često potrebna. Preporučuje se da se majke posavjetuju sa svojim liječnikom o odgovarajućoj dozi vitamina D, koja se obično kreće između 400 i 800 IU dnevno.

Osim toga, željezo je još jedan mineral koji je važan tokom dojenja. Mnoge žene nakon poroda imaju smanjene zalihe željeza, što može rezultirati anemijom. Anemija može utjecati na energiju i opće zdravlje majke, ali može i utjecati na kvalitetu mlijeka. Uzimanje suplemenata željeza može pomoći u održavanju razine željeza u organizmu, no preporučuje se da se prije uzimanja bilo kakvih suplemenata posavjetujete s liječnikom.

Folna kiselina je također važna, posebno ako je majka prije dojenja uzimala ovu supstancu zbog trudnoće. Folna kiselina pomaže u sprječavanju oštećenja neuralne cijevi kod novorođenčadi, stoga se preporučuje da majke koje doje nastave uzimati folnu kiselinu barem tijekom prvih nekoliko mjeseci dojenja.

Važno je napomenuti da se suplemente ne smije uzimati bez nadzora stručnjaka. Prekomjeran unos nekih vitamina i minerala može biti štetan, stoga je uvijek najbolje konzultirati se s liječnikom ili nutricionistom prije nego što se odlučite za suplementaciju. Također, uvijek je dobro provjeriti ima li suplemenat dodatne sastojke koji mogu izazvati alergije ili druge nuspojave.

Na kraju, dok suplementi mogu biti od pomoći, najvažnije je osigurati raznoliku i uravnoteženu prehranu. Suplementi bi trebali biti samo dodatak prehrani, a ne zamjena za zdrav način života. Također, pravilna hidratacija i odmaranje su ključni za održavanje zdravlja majke tokom dojenja. Svaka majka je jedinstvena, stoga je važno pronaći ono što najbolje odgovara vašim potrebama i potrebama vašeg djeteta.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment