U današnje vrijeme, bez obzira na to koristimo li dronove za komercijalne svrhe, snimanje videa, inspekciju ili rekreaciju, sigurnost i učinkovitost operacija ovisi o vremenskim uvjetima. UAS, ili sustavi bez posade, zahtijevaju posebne uvjete kako bi se osigurala sigurnost pilota, opreme, ali i osoba u okolini. Ovaj članak istražuje ključne vremenske uvjete koji moraju biti zadovoljeni za sigurno izvođenje UAS operacija.
Prvo, važno je naglasiti da vidljivost igra ključnu ulogu. Idealni uvjeti podrazumijevaju dobru vidljivost, gdje pilot može jasno vidjeti dron i okolinu. Preporučuje se minimalna vidljivost od 3 kilometra, a u uvjetima magle, kiše ili snijega, vidljivost može drastično opasti. U takvim situacijama, operacije dronovima trebale bi biti odgođene ili otkazane, jer smanjena vidljivost može dovesti do nesreća i gubitka kontrole nad uređajem.
Osim vidljivosti, uvjeti vjetra također su od presudne važnosti. Dronovi su osjetljivi na vjetrove, a snažni udari vjetra mogu uzrokovati gubitak kontrole. Preporučuje se da brzina vjetra ne prelazi 10 do 15 čvorova (oko 18 do 28 km/h) za sigurno upravljanje dronom. U slučajevima kada se prognozira jači vjetar, preporučuje se da se operacije odgode ili presele na sigurnije lokacije gdje su uvjeti povoljniji.
Temperatura također utječe na performanse dronova. Ekstremne temperature, bilo vruće ili hladne, mogu smanjiti kapacitet baterije i performanse motora. Dronovi obično najbolje rade na temperaturama između 0 i 40 stupnjeva Celzija. U uvjetima izvan ovog raspona, korisnici bi trebali biti oprezni i provjeriti specifikacije svog uređaja kako bi osigurali da će raditi ispravno.
Oblačnost i padaline također su bitni faktori. UAS operacije ne bi se trebale izvoditi tijekom jakih padalina, kao što su kiša ili snijeg, jer to može otežati upravljanje dronom i smanjiti vidljivost. Također, oblačno vrijeme može otežati navigaciju i orijentaciju, pa se preporučuje da se dronovi koriste samo kada su uvjeti povoljni, s jasno definiranim horizontom.
Jedan od dodatnih čimbenika je prisutnost električnog pražnjenja, odnosno munja. UAS operacije tijekom olujnog vremena ili kada su prisutne oluje predstavljaju izuzetno visoki rizik. Munje mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja opreme, a i izazvati opasnost za osoblje na terenu. Iz tog razloga, preporučuje se da se operacije dronovima ne izvode kada su prisutni znakovi nevremena.
Osim ovih uvjeta, važno je uzeti u obzir i lokalne propise i zakone koji se odnose na letove dronovima. Mnoge zemlje imaju stroge smjernice koje definiraju kada i gdje se dronovi mogu koristiti, ovisno o vremenskim uvjetima. Uvijek je najbolje provjeriti s lokalnim zrakoplovnim vlastima prije nego što se započne s operacijom, kako bi se osiguralo da se poštuju svi pravni okviri.
Za kraj, sigurnost pri izvođenju UAS operacija ne smije se nikada zanemariti. Pravilno razumijevanje vremenskih uvjeta, kao i njihovo praćenje tijekom cijelog trajanja operacije, ključno je za uspjeh. Piloti dronova trebaju biti educirani o svim aspektima vremenskih uvjeta i biti spremni prilagoditi svoje planove u skladu s tim. Uvijek je bolje biti siguran nego žao, stoga se preporučuje planirati letove unaprijed i osigurati optimalne uvjete za sigurno i uspješno izvođenje UAS operacija.