Kokoši su jedan od najstarijih i najraširenijih domaćih životinja koje se uzgajaju diljem svijeta. Od davnina, kokoši su postale neizostavan dio ljudske prehrane, a uzgajaju se prvenstveno zbog jaja i mesa. U ovom članku istražit ćemo razlike između kokoši koje se uzgajaju za jaja i onih koje se uzgajaju za meso, kao i prednosti i nedostatke svakog od ovih uzgoja.
Kada govorimo o kokošima za jaja, najčešće se misli na pasmine koje su specijalizirane za proizvodnju jaja. Ovo su najčešće vrste kokoši koje se uzgajaju u komercijalnim farmama, a neke od najpopularnijih pasmina su Leghorn, Rhode Island Red i Sussex. Ove kokoši su poznate po svojoj visokoj proizvodnji jaja, koja može iznositi od 250 do 300 jaja godišnje po jednoj kokoši. Uzgajivači često biraju ove pasmine zbog njihove sposobnosti da brzo dosegnu zrelost i počnu s proizvodnjom jaja već u dobi od 5 do 6 mjeseci.
Osim što su odlične u proizvodnji jaja, ove kokoši su obično manje mesnate i imaju manju tjelesnu masu u usporedbi s mesnim pasminama. Njihovo meso nije toliko sočno, ali je i dalje ukusno i može se koristiti u različitim kulinarskim pripremama. Uzgajanje kokoši za jaja zahtijeva posebnu pažnju u prehrani i uvjetima držanja, kako bi se osiguralo da kokoši budu zdrave i da proizvode kvalitetna jaja.
S druge strane, kokoši uzgajane za meso, poznate i kao mesne kokoši, razvijaju se drugačije. Pasmina koja se najčešće koristi za meso je broiler, koja je posebno uzgajana kako bi brzo rasla i dostigla težinu pogodnu za klanje. Broileri su poznati po svom mesu koje je sočno i ukusno, a njihova tjelesna masa može doseći i do 2,5 kg u samo nekoliko tjedana. Zbog brzog rasta, mesne kokoši zahtijevaju drugačiju prehranu i uvjete držanja od kokoši za jaja.
Jedna od glavnih prednosti uzgoja kokoši za meso je brza isplata investicije. Uzgajivači mogu brzo ostvariti profit jer se kokoši klanju već nakon nekoliko tjedana. Međutim, mesne kokoši su često podložnije zdravstvenim problemima zbog brze tjelesne mase, što može zahtijevati dodatne troškove liječenja i prevencije bolesti.
Osim razlika u uzgoju i proizvodnji, postoji i razlika u cijeni jaja i mesa. Jaja kokoši koje se uzgajaju za jaja obično su skuplja zbog visoke potražnje i kvalitete. Cijena deset jaja može iznositi od 2 do 4 eura, ovisno o kvaliteti i vrsti. S druge strane, cijena mesa kokoši varira ovisno o kvaliteti i načinu uzgoja, ali se obično kreće od 5 do 10 eura po kilogramu.
Kao dodatak, uzgoj kokoši može donijeti i druge prednosti. One su odlične u smanjenju otpada, jer jedu ostatke hrane i pomažu u održavanju vrta čistim. Također, kokoši obogaćuju tlo svojim izmetom, koji je izvrstan prirodni gnojivo. Mnogi ljudi odlučuju se za uzgoj kokoši u dvorištu, ne samo zbog jaja i mesa, već i zbog uživanja u njihovoj društvenosti i veselju koje donose.
U konačnici, izbor između kokoši za jaja i meso ovisi o potrebama i preferencijama uzgajivača. Svaka vrsta ima svoje prednosti i izazove, a pravilno upravljanje, prehrana i briga o kokošima ključni su za uspješan uzgoj. Bilo da se odlučite za kokoši koje će vam pružiti svježa jaja ili za mesne kokoši koje će obogatiti vašu prehranu, važno je razumjeti njihove potrebe i prilagoditi uvjete uzgoja kako bi se osigurao njihov zdrav razvoj i proizvodnja.