1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kolesterol jahat: Što je to i kako utječe na naše zdravlje?

Kolesterol jahat: Što je to i kako utječe na naše zdravlje?

Kolesterol je masna tvar koja se prirodno nalazi u našem tijelu i ima ključnu ulogu u mnogim tjelesnim funkcijama. Međutim, kada se spominje pojam ‘kolesterol jahat’, mnogi se pitaju što to zapravo znači i kako to utječe na naše zdravlje. Da bismo razumjeli ovu terminologiju, važno je prvo shvatiti što kolesterol zapravo jest.

Kolesterol se proizvodi u jetri i također dolazi iz hrane koju jedemo, posebno iz životinjskih proizvoda poput mesa, jaja i mliječnih proizvoda. Postoje dvije glavne vrste kolesterola: LDL (lipoprotein niske gustoće) i HDL (lipoprotein visoke gustoće). LDL se često naziva ‘lošim’ kolesterolom, dok se HDL smatra ‘dobrim’ kolesterolom. Visoke razine LDL kolesterola mogu povećati rizik od srčanih bolesti, dok HDL pomaže u uklanjanju viška kolesterola iz tijela.

Termin ‘kolesterol jahat’ može se odnositi na stanje u kojem se razina kolesterola u tijelu povećava do točke kada to postaje opasno. Ovo može biti uzrokovano raznim faktorima, uključujući nezdravu prehranu, nedostatak tjelesne aktivnosti, prekomjernu tjelesnu težinu, pa čak i genetske predispozicije. Ljudi koji imaju visoke razine kolesterola obično nemaju nikakve simptome, zbog čega se stanje često naziva ‘tihim ubicom’.

Jedan od najvažnijih koraka u upravljanju razinama kolesterola je redovito praćenje. Preporučuje se da odrasli obavljaju krvne pretrage svake četiri do šest godina kako bi provjerili razinu kolesterola. Ako rezultati pokazuju visoke razine LDL kolesterola ili niske razine HDL kolesterola, liječnik može preporučiti promjene u načinu života ili lijekove za snižavanje kolesterola.

Promjene u prehrani mogu značajno utjecati na razinu kolesterola. Uvođenje više voća, povrća, cjelovitih žitarica i zdravih masti, poput onih koje se nalaze u orašastim plodovima i maslinovom ulju, može pomoći u smanjenju LDL kolesterola. Osim toga, važno je smanjiti unos zasićenih i trans masti, koje se često nalaze u prerađenoj hrani i brzim jelima.

Tjelesna aktivnost također igra ključnu ulogu u održavanju zdravih razina kolesterola. Preporučuje se najmanje 150 minuta umjerene aerobne aktivnosti tjedno, poput hodanja, vožnje bicikla ili plivanja. Tjelesna aktivnost pomaže u podizanju razine HDL kolesterola i smanjenju LDL kolesterola.

Osim prehrane i tjelesne aktivnosti, važno je obratiti pažnju i na druge čimbenike rizika, poput pušenja i konzumacije alkohola. Pušenje smanjuje razinu HDL kolesterola i povećava rizik od srčanih bolesti, dok umjereno konzumiranje alkohola može imati pozitivne učinke na razinu kolesterola. Međutim, prekomjerna konzumacija alkohola može dovesti do povećanja razine triglicerida i drugih problema sa zdravljem.

U nekim slučajevima, liječnik može propisati lijekove za snižavanje kolesterola, kao što su statini. Ovi lijekovi djeluju tako da smanjuju proizvodnju kolesterola u jetri i pomažu u razgradnji postojećih naslaga kolesterola u krvnim žilama. Važno je slijediti preporuke liječnika i redovito provoditi kontrolne preglede kako bi se osiguralo da su razine kolesterola pod kontrolom.

U zaključku, kolesterol je važna tvar u našem tijelu, ali je ključno održavati njegove razine unutar normalnog raspona kako bismo smanjili rizik od srčanih bolesti. Razumijevanje pojma ‘kolesterol jahat’ može pomoći u osvješćivanju potreba za zdravim životnim navikama i redovitim medicinskim pregledima. S pravim informacijama i promjenama u načinu života, svatko može postići zdrave razine kolesterola i poboljšati svoje opće zdravlje.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment