Kolesterol je masna tvar koja se nalazi u svim stanicama tijela i ima ključnu ulogu u raznim tjelesnim funkcijama. No, unatoč tome što je kolesterol neophodan za zdravlje, prekomjerna količina može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Zato je važno razumjeti što je normalna razina kolesterola i kako ga održavati unutar zdravih granica.
Postoje dvije glavne vrste kolesterola: LDL (lipoprotein niske gustoće) i HDL (lipoprotein visoke gustoće). LDL kolesterol često se naziva ‘lošim’ kolesterolom jer može dovesti do nakupljanja plakova u arterijama, što povećava rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. S druge strane, HDL kolesterol se smatra ‘dobrim’ kolesterolom jer pomaže uklanjanju LDL kolesterola iz krvotoka i tako smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Normalne razine kolesterola variraju ovisno o mnogim faktorima, uključujući dob, spol i opće zdravstveno stanje. Preporučene vrijednosti za odrasle su sljedeće: ukupni kolesterol bi trebao biti ispod 5,2 mmol/L (ili 200 mg/dL), LDL kolesterol ispod 3,4 mmol/L (ili 130 mg/dL), a HDL kolesterol iznad 1,0 mmol/L (ili 40 mg/dL). Naravno, važno je napomenuti da se individualne preporuke mogu razlikovati, osobito za osobe s postojećim zdravstvenim problemima ili obiteljskom poviješću srčanih bolesti.
Kako bi se održale normalne razine kolesterola, važno je usvojiti zdrav način života. To uključuje uravnoteženu prehranu bogatu voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim mastima, poput onih koje se nalaze u maslinovom ulju i avokadu. Također, važno je izbjegavati zasićene i trans masti, koje se često nalaze u prerađenoj hrani, brzim jelima i slatkišima. Redovita tjelesna aktivnost također igra ključnu ulogu u održavanju zdravih razina kolesterola. Preporučuje se najmanje 150 minuta umjerene aerobne aktivnosti tjedno, kao što su brza šetnja, vožnja bicikla ili plivanje.
Pored toga, prestanak pušenja i umjereno konzumiranje alkohola također mogu pomoći u održavanju zdravih razina kolesterola. Pušenje smanjuje razinu HDL kolesterola, dok umjereno konzumiranje alkohola može povećati razinu HDL kolesterola. Međutim, važno je napomenuti da pretjerano konzumiranje alkohola može imati suprotan učinak i dovesti do povećanja razine ukupnog kolesterola.
Osobe koje imaju povišene razine kolesterola često ne pokazuju nikakve simptome, stoga je redovito testiranje kolesterola ključno za otkrivanje potencijalnih problema. Preporučuje se da odrasli provode testiranje kolesterola svake četiri do šest godina, a osobe s rizikom od srčanih bolesti trebaju se testirati češće. Ako se utvrdi da su razine kolesterola povišene, liječnik može preporučiti promjene u načinu života, a u nekim slučajevima i lijekove za snižavanje kolesterola.
Važno je napomenuti da se s godinama razine kolesterola obično povećavaju, što čini starije osobe podložnijima riziku od srčanih bolesti. Stoga je ključno da starije osobe redovito provode preglede i prate svoje razine kolesterola kako bi mogle pravovremeno reagirati na eventualne probleme.
U zaključku, normalne razine kolesterola ključne su za održavanje dobrog zdravlja srca i krvnih žila. Razumijevanje razlika između LDL i HDL kolesterola, usvajanje zdravih životnih navika i redovito testiranje može značajno pridonijeti zdravlju i prevenciji ozbiljnih zdravstvenih problema. Ako imate bilo kakve nedoumice ili pitanja o svojim razinama kolesterola, obratite se svom liječniku koji će vam pružiti personalizirane savjete i preporuke.