1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kolika je cijena implantata?

Kolika je cijena implantata?

Implantati su postali sve popularnija opcija za zamjenu izgubljenih zuba, a mnogi se pitaju kakva je cijena implantata i što sve uključuje ovaj postupak. U ovom članku analizirat ćemo čimbenike koji utječu na cijenu, razlike između različitih vrsta implantata, kao i prednosti i mane ove dentalne procedure.

Prvo, važno je razumjeti što je dentalni implantat. To je titanski vijak koji se ugrađuje u čeljusnu kost i služi kao umjetni korijen zuba. Na implantat se potom postavlja protetska nadogradnja, koja može biti krunica, most ili proteza. Proces ugradnje implantata zahtijeva stručnost i preciznost, stoga je odabir pravog stomatologa od ključne važnosti.

Cijena implantata može se značajno razlikovati ovisno o različitim faktorima. Prvo, mjesto na kojem se postupak izvodi može utjecati na cijenu. U većim gradovima poput Zagreba ili Splita, cijene mogu biti više zbog veće potražnje i troškova poslovanja. Osim toga, stomatološke klinike različito postavljaju cijene, pa je preporučljivo istražiti nekoliko opcija prije donošenja odluke.

Drugi važan čimbenik je kvaliteta materijala korištenih za implantate. Postoje različiti brendovi i vrste implantata, a cijene se mogu kretati od 800 eura pa do 2500 eura po implantatu. U pravilu, skuplji implantati dolaze s boljim garancijama i duljim rokom trajanja. Također, važno je uzeti u obzir da će cijena uključivati i dodatne troškove poput rendgenskog pregleda, konzultacija, operativnih troškova i postoperativnih pregleda.

Osim troškova implantata, potrebno je razmotriti i druge povezane troškove. Na primjer, ako pacijent nema dovoljno čeljusne kosti za ugradnju implantata, možda će biti potrebno provesti postupak augmentacije kostiju, što dodatno povećava ukupne troškove. Ovaj postupak može koštati između 300 i 1000 eura, ovisno o složenosti zahvata.

Pored troškova, važno je razmotriti i prednosti i mane dentalnih implantata. Prednost implantata je što pružaju stabilnost i funkcionalnost sličnu prirodnim zubima, omogućujući pacijentima da jedu i govore bez nelagode. Također, implantati ne zahtijevaju brusenje susjednih zuba kao što je to slučaj s mostovima, što čini ovu opciju manje invazivnom na okolne zube.

S druge strane, postoji nekoliko nedostataka koje treba uzeti u obzir. Proces ugradnje implantata može biti dugotrajan i zahtijeva više posjeta stomatologu. Osim toga, postoje i rizici povezani s operacijom, kao što su infekcije ili neuspjeh implantata. Također, pacijenti moraju biti spremni na to da će možda morati čekati nekoliko mjeseci prije nego što se implantat potpuno integrira s čeljusnom kosti.

U konačnici, cijena implantata može varirati, ali je važno ne gledati samo na trošak. Odabir iskusnog stomatologa i kvaliteta materijala su od ključne važnosti za uspjeh postupka. Preporučljivo je istražiti različite opcije, konzultirati se s više stručnjaka i postaviti pitanja kako biste donijeli informiranu odluku. Ulaganje u dentalne implantate može značajno poboljšati kvalitetu života, stoga je važno osigurati da dobijete najbolju moguću njegu i uslugu.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment