Stršljen (Vespa crabro) je jedna od najpoznatijih vrsta društvenih osa koja se može naći u Europi, a osobito u Hrvatskoj. Ova vrsta insekta često izaziva strah i nelagodu među ljudima, pogotovo kada se pojavi u blizini stanovanja ili tijekom ljetnih mjeseci. Osim svoje poznate agresivnosti kada su u opasnosti, stršljeni su također fascinantni zbog svoje veličine i ponašanja. U ovom članku istražit ćemo veličinu stršljena, njihove karakteristike, te kako se nositi s njihovim prisustvom.
Stršljeni su među najvećim predstavnicima osa, a njihova veličina može varirati ovisno o vrsti i uvjetima okoline. U prosjeku, odrasli stršljen dostiže dužinu između 2,5 i 3,5 centimetra. Međutim, neki primjerci mogu biti i duži, s dužinom tijela koja prelazi 4 centimetra. Njihovo tijelo je karakteristično duguljasto, sa snažnim krilima koja im omogućuju brze i okretne letove. Tijelo stršljena prekriveno je dlačicama, a njihova boja varira od svijetlosmeđe do crne, s karakterističnim žutim ili narančastim prugama, što ih čini lako prepoznatljivima.
Veličina stršljena također ovisi o spolu. Ženske stršljene, koje su odgovorne za izgradnju gnijezda i brigu o mladima, obično su veće od mužjaka. Ove ženke mogu biti posebno impresivne po veličini, što ih čini još zastrašujućima za one koji ih se boje. Osim fizičkih karakteristika, stršljeni su poznati i po svojoj agresivnoj obrani gnijezda. Kada se osjećaju ugroženima, mogu napasti u velikim brojevima, što može predstavljati opasnost za ljude i kućne ljubimce.
Stršljeni su socijalni insekti koji žive u kolonijama. Njihova gnijezda obično se nalaze u šupljinama drveća, na tavanu kuća ili u drugim skrivenim mjestima. Gnijezda su izgrađena od materijala koji stršljeni prikupljaju žvakanjem drveta, a zatim ga miješaju s vlastitom slinom, stvarajući papirnatu strukturu. U jednoj koloniji može biti od nekoliko desetaka do nekoliko stotina članova, ovisno o godišnjem dobu i uvjetima preživljavanja.
Kada je riječ o prehrani, stršljeni su mesojedi i hrane se drugim insektima, ali također ne prezaju ni od voća i slatkih tvari. U kasnom ljetnom razdoblju, kada je hrana oskudna, često se mogu vidjeti kako lete oko roštilja ili slastica, što može dovesti do neugodnih susreta s ljudima. Njihova prisutnost može biti posebno problematična za one koji su alergični na ubode insekata, jer ubod stršljena može izazvati ozbiljne alergijske reakcije.
Kako se nositi s prisutnošću stršljena? Prvo i najvažnije, ako primijetite gnijezdo stršljena, najbolje je izbjegavati ga i ne pokušavati ga ukloniti sami. Umjesto toga, preporučuje se kontaktirati stručnjake za uklanjanje insekata. Oni imaju potrebnu opremu i znanje kako sigurno ukloniti gnijezdo bez izazivanja dodatne agresije stršljena. Ako vas stršljen ubode, potrebno je odmah potražiti medicinsku pomoć, osobito ako primijetite simptome alergijske reakcije, kao što su otežano disanje, oteklina ili osip.
U zaključku, stršljeni su fascinantni, ali potencijalno opasni insekti, čija veličina i ponašanje zaslužuju poštovanje. Njihova prisutnost može biti izazovna, ali uz pravilno razumijevanje i mjere opreza, možemo smanjiti rizik od neugodnih susreta. Uvijek je najbolje osloniti se na stručnjake kada je riječ o uklanjanju gnijezda i zaštiti od uboda.