Hrana je ključni faktor u razvoju novorođenčeta, a mnogi roditelji često se pitaju koliko bi njihovo dijete trebalo jesti. U prvih nekoliko tjedana života, novorođenčad se najčešće hrani majčinim mlijekom ili adaptiranim mlijekom, ovisno o okolnostima i odabiru roditelja. U ovom članku istražit ćemo preporučene količine hrane za novorođenčad, kao i savjete o tome kako prepoznati znakove gladi i sitosti kod beba.
U prvim danima nakon rođenja, novorođenče će obično piti samo male količine mlijeka. Tijekom prvih 24 do 48 sati, kolostrum, koji se proizvodi u majčinom mlijeku, iznimno je bogat hranjivim tvarima, ali se izlučuje u malim količinama. Kolostrum je iznimno važan za imunitet novorođenčeta i pomaže mu da se prilagodi vanjskom svijetu. Kako dani prolaze, količina mlijeka koje novorođenče unosi povećava se. Obično, u prvom tjednu, novorođenče će jesti otprilike 30 do 60 ml po obroku, a to može rasti na 90 ml ili više do kraja drugog tjedna.
U drugom mjesecu života, novorođenčad obično jede od 90 do 120 ml po obroku, a učestalost hranjenja može se smanjiti na svakih 3 do 4 sata. Važno je napomenuti da svako dijete ima svoje jedinstvene potrebe, pa će neki mališani možda trebati više ili manje hrane. Ako primijetite da vaše dijete pokazuje znakove gladi, poput sisanja prstiju ili pomicanja usnica, to je jasan znak da je vrijeme za hranjenje. Također, ako vaše dijete mirno spava i rijetko se budi za obroke, to može značiti da je sit, što je također normalno.
Kada govorimo o hranjenju novorođenčadi, važno je napomenuti da je kvalitetna prehrana ključna. Majčino mlijeko je najidealnija opcija jer sadrži sve potrebne hranjive tvari i antitijela koja pomažu u jačanju imunološkog sustava. Ako majka ne može dojiti, postoje visokokvalitetne formule koje mogu osigurati sve potrebne nutrijente. Uvijek je dobro konzultirati se s pedijatrom kako bi se osiguralo da dijete dobiva pravu prehranu i da raste i razvija se kako treba.
U konačnici, koliko novorođenče jede varira od djeteta do djeteta, ali općenito se može reći da će novorođenče u prvih nekoliko mjeseci života jesti između 600 i 900 ml dnevno. Kako beba raste, količine će se povećavati, a hranjenje će se prilagoditi prema potrebama djeteta. Roditelji trebaju slušati svoja djeca i učiti prepoznavati njihove signale gladi i sitosti, a sve to uz redovite preglede kod pedijatra kako bi se osiguralo da dijete napreduje u skladu s očekivanjima.