Tjeranje kod pasa, poznato i kao estrus ili “vruća” faza, predstavlja razdoblje kada su kuje plodne i spremne za parenje. Ovo je prirodan proces koji se javlja u ciklusima i može biti vrlo zanimljiv, ali i izazovan za vlasnike pasa. Razumijevanje trajanja ovog razdoblja ključno je za pravilno upravljanje ponašanjem kuje i njezinim potrebama.
Općenito, tjeranje kod pasa traje između dva i tri tjedna, ali trajanje može varirati ovisno o pojedinom psu. U prosjeku, prvi znakovi tjeranja mogu se primijetiti već u drugoj ili trećoj godini života kuje, iako se neki psi mogu početi tjerati ranije ili kasnije. Ciklus tjeranja obično se ponavlja svakih šest do osam mjeseci, ali i to može varirati između različitih pasmina i pojedinaca.
Tijekom tjeranja, kuje prolaze kroz nekoliko faza, uključujući proestrus, estrus, diestrus i anestrus. Faza proestrusa, koja traje oko devet dana, karakterizira se pojavom krvarenja i oticanjem vulve. U ovoj fazi, kuje mogu postati pomalo nemirne i tražiti više pažnje. Faza estrusa, koja također traje oko devet dana, označava vrijeme kada je kuja najplodnija. U ovoj fazi, kuje će biti otvorene za parenje i mogu privlačiti mužjake. Ova dva razdoblja su ključna za vlasnike pasa koji razmišljaju o uzgoju ili koji jednostavno žele razumjeti ponašanje svog ljubimca.
Nakon ovih faza, dolazi do diestrusa, koji traje otprilike dva mjeseca, tijekom kojeg se kuja može ponašati kao da je trudna, čak i ako nije došlo do oplodnje. Ova faza završava s anestrusom, koji može trajati nekoliko mjeseci do sljedećeg ciklusa tjeranja. Važno je napomenuti da neki psi mogu imati abnormalne cikluse, a vlasnici bi trebali pratiti ponašanje svojih ljubimaca kako bi prepoznali bilo kakve nepravilnosti.
Osim što je važno razumjeti trajanje tjeranja, vlasnici pasa trebaju biti svjesni i drugih aspekata koji se tiču ovog razdoblja. Na primjer, kuje u tjeranju često privlače pažnju mužjaka, što može dovesti do neugodnih situacija, poput pokušaja bježanja ili napada drugih pasa. Vlasnici bi trebali biti oprezni i osigurati da su njihovi psi pod kontrolom kako bi izbjegli neželjene situacije.
Postoji nekoliko načina na koje vlasnici mogu upravljati svojim psima tijekom tjeranja. Jedan od najvažnijih koraka je osigurati da je pas na uzici kada je vani, posebno u blizini drugih pasa. Također, važno je osigurati da kuja ne ostane bez nadzora, jer bi to moglo dovesti do neplaniranog parenja. Ako vlasnici ne planiraju uzgoj svog psa, razmatranje sterilizacije može biti dobra opcija. Sterilizacija ne samo da sprječava neplanirano parenje, već također može smanjiti rizik od određenih zdravstvenih problema i ponašajnih problema kod pasa.
Osim fizičkih promjena, tjeranje može utjecati i na emocionalno stanje kuje. Tijekom ovog razdoblja, kuje mogu biti malo uznemirene ili nervozne, pa je važno pružiti im dodatnu podršku i pažnju. Igračke, dodatne šetnje i opuštajući trenuci mogu pomoći u smanjenju stresa i nelagode koje kuje mogu osjećati tijekom tjeranja.
Zaključno, tjeranje kod pasa je prirodan proces koji može trajati između dva i tri tjedna, ali se može razlikovati od psa do psa. Vlasnici pasa trebaju biti informirani o ovom razdoblju i pripremiti se za izazove koje ono nosi. Uz pravilno upravljanje i brigu, vlasnici mogu pomoći svojim ljubimcima da prođu kroz ovo razdoblje s manje stresa i neugodnosti.